Son trimester gebelerde algılanan sosyal desteğin prenatal distres üzerine etkisi
The effect of perceived social support on prenatal distress in last trimester pregnants
- Tez No: 559586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, son trimesterde gebelerin algıladıkları sosyal desteğin prenatal distres üzerine etkisini araştırmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma analitik- kesitsel bir çalışmadır. Bir devlet hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine rutin kontrol için başvuran üçüncü trimesterdeki (29 ve üzeri gebelik haftası) 358 sağlıklı gebe araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Distres Ölçeği-Revize Versiyonu (PDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows istatistik analiz programında sayı, yüzde dağılım, ortalama, Spearman korelasyon analizi, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan gebelerin %45,5'i 25-31 yaş arasında olup yaş ortalaması (27,2±5,2)'dir. Gebelerin %85,5'i çekirdek aile, %45,8'i lise mezunu, %83,2'i ev hanımı ve %76,0'sının geliri giderine denktir. Gebeliklerin %43'ü ilk gebelik olup %95,3'ü planlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of perceived social support on prenatal distress in the last trimester. Material and Method: This research is an analytical cross-sectional study. A total of 358 healthy pregnant women in the third trimester (29 and over gestational weeks) who were admitted to a gynecology and obstetrics outpatient clinic were included in the study. The data of the study were collected by using Personal Information Form, Revised Prenatal Distress Questionnaire (NUPDQ), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD). In the analysis of the data, SPSS 15,0 for Windows statistical analysis program, number, percentage distribution, mean, Spearman correlation analysis, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used. Results: 45.5% of the pregnant women included in the study were between 25-31 years of age and the average age was 27.2±5.2 years. 85.5% of pregnant women are nuclear family, 45.8% to high school graduate, 83.2% to housewife and 76.0% income equals to outgoings. 43.0% of the pregnancies were first pregnancies and 95.3% of them were planned.