Web fontlarının tarihsel süreçteki gelişiminin incelenmesi ve açık kaynak font arşivinden bir fontun Türkiye uyarlaması
Examination of web fonts in the historical process of development and a Turkey version of a font for open source font archive
- Tez No: 559627
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, baskı için tasarlanmış olan yazı karakterlerinin ekranda kullanım biçimlerini ve problemlerini irdeleyip; 1990'ların sonunda ekran için özel olarak tasarlanmış yazı karakterlerinden başlayarak, bugün web'de kullanılan açık kaynak fontlarının özelliklerini ve olasılıklarını incelemektedir. Tipografi tasarımında teknolojik olanakların artmasıyla birlikte sayıca artan ve internetten satın alınarak edinilebilen yazı karakterlerinin tümü ekran için elverişli değildir. Açık kaynak font arşivlerinde bulunan yazı karakterleri, ekranda maksimum okunaklılık için ayarlamaları yapılmış olup, ücretsiz olarak basılı veya dijital ortamlarda kullanılabileceği gibi tasarımcıların müdahalelerine açıktır. Çalışma kapsamında Google'ın açık kaynak font arşivinden Montserrat yazı karakteri için, kültürel değerler öne çıkarılarak Türkiye'ye özgü glifler tasarlanmıştır. Havaalanları, kültürel organizasyonlar vb gibi etkinliklerde ekranda veya baskıda uygun bir puntoda“display typeface”olarak kullanılabilecek bu font, tanıtım ve btltntrltk açısından ön planda tutulması tstenen poztttf değerlertntn görsel olarak uygun mecralarda kullanılabtleceğt düşünülmüştür. Proje, renkli font özelliği ve semboller sayesinde dikkat çekici paragraflar ve başlıklar yazmak üzere; farklı gündemler, organizasyonlar, aktiviteler için dönüşebilecek, geliştirilebilir bir sistem olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study addresses the usage of and issues related to fonts which are designed for press. Starting with fonts that were specifically designed for the screen at the end of the 1990s, the study examines the features and probabilities of Open Source Fonts used on the web today. Fonts which have increased in number with the advancement of technology in typographic design and which can be used by online purchases are not entirely efficient for the screen. Fonts that are placed in open source archives are adjusted for maximum legibility on the screen, and they can be used free of charge in the printed or digital environment and are open to intervention by designers. Within the scope of this study, glyphs pertaining to Turkey were designed by an emphasis on cultural values, with reference to the font of Montserrat in Google open source font archive. This font can be used as a display typeface in a suitable size on the screen and in the press in airports and during cultural events. With its positive values which are intended to be highlighted in terms of promotion and recognition, this font is considered as a visual means for conventent platforms. The project is presented as a system that can be transformed and developed for various agendas, organizations, and activities, with the potential of writing attractive paragraphs and titles owing to the color feature and the symbols inherent in the font.