Dr. Ali Kemal Belviranlı'nın hayatı, eserleri, tasavvuf anlayışı ve musikîşinaslığı
Dr. Ali Kemal Belviranli's life, works, sufism understanding and musician
  1. Tez No: 559626
  2. Yazar: KEVSER AYDIN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH DENİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Müzik, Biography, Religion, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Topluma hizmet eden şahsiyetlerin hayatını, verdikleri hizmetleri, eserlerini ele almak ve gelecekte bilgi almak isteyenlere kaynak olmak çok önemlidir. Bu sebeple bu çalışmamızda öncelikle doktor, yazar, musikîşinas ve mutasavvıf Ali Kemal Belviranlı'nın hayatını ve yaşam çizgisini inceledik. Çalışmamıza kendi yazdığı eserlerin yanında, ailesi ve yakınlarıyla yaptığımız görüşmeler ve hakkında bilgisi olan kişilerin yazıları kaynaklık etti. Bu sebeple Ali Kemal Belviranlı'yı daha da yakından tanımış olduk ve onun hayatının gelecek nesillere örnek olacağına inandık. Yazdığı eserlerle birçok kişiye yol gösteren Belviranlı'nın, nasıl bir aileden geldiğini, bu yollardan geçerken neler yaşadığını, ömrü boyunca nelerle mücadele ettiğini ve bilhassa dini hayatını kaleme almaya çalıştık. Ali Kemal Belviranlı'nın aynı zamanda musikîşinas yönüne de değindik ve bestelerinden ulaşabildiklerimizi çalışmamıza ekledik. Son olarak yakınlarının kendisi hakkındaki görüşleri ve izlenimlerine de yer vererek çalışmamızı bitirdik.
Özet (Çeviri)
It's very important to address the life, services and works of the people who servethe society and to provide resources to those who want to get information in the future. For this reason in this study, we first examined the life of Ali Kemal Belviranlı who is doctor, writer, musician and sufi. Apart from his own works, the interviews with his family and relatives and the writings of the people who have knowledge about him were the sources of our works. For this reason, we have known Ali Kemal Belviranlı better and we believe that his life will set an example for future generations. We have tried to write about Belviranlı who guides many people with his works, especially his religious life and what kind of family he comes from, what he experienced while passing through these roads and what he struggled during his life. We have also mentioned about his musicand added what we could get from his compositions. Lastly, we have completed our works by including the opinions of his relatives.