Necati Cumalı'nın hikâyelerinde toplumsal meseleler
The social problems in Necati Cumali's stories
  1. Tez No: 559669
  2. Yazar: ALİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Necati Cumalı, Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatında toplumcu gerçekçi çizgide eser veren yazarlardan biri olarak değerlendirilir. Hikâyelerinde toplumda görülen sosyal adaletsizlik, rüşvet, ekonomik sıkıntı, cahillik, inanç istismarı, kıskançlık gibi birçok meseleyi ele almıştır. Bu tezde Necati Cumalı'nın hikâyelerinde yer alan sosyal meseleler incelenmiş, başlıklandırılmış ve örneklendirilmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde dünyada ve Türkiye'de toplumcu gerçekçi sanat anlayışının gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde yazarın hayatına, edebî hayatına ve eserlerine değinilmiştir. İkinci bölümde hikâyeler incelenmiş ve sosyal meseleler tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise toplumcu gerçekçiliğin ilke ve kuramlarından yola çıkılarak Necati Cumalı ve hikâyeleri üzerinde bir değerlendirme yapılmıştır. Tez, elde edilen bilgiler ile genel değerlendirmenin yapıldığı sonuç ve kaynakça bölümleriyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Necati Cumalı is evaluated as one of the writers who wrote in the socialist realistic line in the post-republican Türkish literatüre. İn his stories, he discussed many issues as much as social injustice, bribery, economic hardship, ignorance, blief abuse, jealousy, seen in the society. İn this thesis, social issues in the stories of Necati Cumali are examined, categorized and exemplified. İn the introduction to working in the world and Turkey are given information about the development of socialist realist art understanding. İn the fisrt chapter, life, literary life and works of the author are mentioned. İn the second chapter, stories were examined and social issues were determined. İn the third chapter, an evaluation has been made on Necati Cumali and stories based on the principles and theorises of social realism. The thesiswas completed with the information obtained and the results and bibliography sections in which a general evaluation was made.