Necati Cumalı'nın hikaye ve romanlarında eğitim değerleri
The educational values in the novels and tales of Necati Cumali
- Tez No: 471824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Cumhuriyet dönemi sanatçılarından olan Necati Cumalı şiir, hikâye, roman, deneme, tiyatro, hatıra gibi çeşitli alanlarda eserler vermiştir. Elli beş yıllık sanat hayatına, altmış sekiz eser sığdıran üretken bir sanatçıdır. Bu çalışmanızda Cumalı'nın hikâye ve romanlarındaki eğitim değerlerini ele almaya çalıştık. Cumalı,“biz”den bir ses olduğu için, eserlerinde toplumun gelenek ve göreneklerine, düşünce biçimine, eğitim anlayışına dair unsurlara bolca yer vermiştir. Cumalı'ya bir de bu açıdan bakmanın faydalı olacağını düşünerek yola çıktık. Çalışmamızın ilk bölümünde Necati Cumalı'yı sizlere tanıtmayı amaçladık. İkinci bölümde, çalışmamızın konusu olan hikayelerin ve romanların özetlerini paylaştık. Son bölümde ise sanatçının romanlarında bulduğumuz eğitim değerlerini alfabetik olarak ele aldık. Eserlerinde bu kadar bol eğitim değerini, okuyucuyu nutuk havasına sokmadan, etkili bir biçimde vermiştir. Bunu başarmasının altında, kahramanları ders verir gibi konuşturmaktan çok, onların davranışlarının sonucunda başlarına gelen iyi ya da kötü durumla örnek teşkil etmek yatar. Cumalı, artık bizim için şair, yazar, senarist, çevirmen olmanın yanında bir eğitimcidir.
Özet (Çeviri)
Necati Cumali, one of the artists of the Republican Period, gave works on various fields such as poetry, story, novel, essay, theater, memorabilia. He is a productive artist who fits sixty-eight works into his fifty-five-year-old art life In this study, we tried to address the educational values of Cumali's stories and novels. Since Cumali is a voice called“we”, he has included plenty of elements in his works about the traditions and customs of society, the way of thinking, and the understanding of education. We did this study about Cumali, thinking that it would be useful to look at it from this angle. In the first part of our study, we aimed to introduce Necati Cumali to you.In the second part,we shared the summaries of the stories and novels which are the subject of our study.I n the last part, we discussed the educational values we found in the novels of the artist in alphabetical order. In his works, the education of values were effectively conveyed to the readers without putting them in the air of speech. The reason for the success of the artist is to exemplify the good or bad situations that come to heroes' heads as a result of the behavior of them, rather than make the heroes speak like they give a lecture. Cumali is now an educator besides being a poet, writer, scriptwriter, translator for us.