Bipolar bozukluk hastalarında içgörü ve baş etme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between insight and coping attidues at the bipolar disorder patients
  1. Tez No: 559670
  2. Yazar: KÜBRA TOHUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bipolar bozukluk ciddi yeti yitimine neden olan ve süreğen özellik gösteren bir hastalıktır. Hastanın tedaviye ve hastalığa uyumunu etkileyen içgörü ve baş etme tutumlarının belirlenmesinin hastalığın prognozunu olumlu olarak etkileyeceği düşünülmektedir. Yapılan bu çalışma ile, bipolar bozukluk hastalarında içgörü ve baş etme tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflendi. Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, bir üniversite hastanesinin Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniklerine ayaktan başvuran, DSM-5'e göre bipolar bozukluk tanısı konulmuş ve ötimik dönemde olan, 127 gönüllü hasta ile yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği (BBİÖ) ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 24'de yapılmıştır. Hastaların BBİÖ puan ortalaması 2,83±6,38, COPE puan ortalaması 142,96±20,30 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a disease that causes serious disability and persists. It is thought that determining the insight and coping attitudes that affect the patient's compliance with treatment and disease will positively affect the prognosis of the disease. The aim of this study was to investigate the relationship between insight and coping attitudes in bipolar disorder patients. This descriptive study was carried out with 127 volunteer patients who were admitted to outpatient clinics of Psychiatry Department of a university hospital and were diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5 and who were in euthymic period. As data collection tools; Personal Information Form, Beck Cognitive Insight Scale (BCIS) and Scale of Coping Attitudes (COPE) were used. Data were analyzed with IBM SPSS 24. The mean score of the patients BCIS was 2.83±6.38 and the mean COPE score was 142.96±20.30. We found positive correlations between the COPE total score and the total score of the BCIS and also the self-expression score of the BCIS subscale.