Beş yaş çocuklarına uygulanan iklim değişikliği programının çocukların iklim değişikliği kavramı hakkındaki görüşlerine etkisi
Effect of the climate change program of five age children on the concepts of children on climate change
  1. Tez No: 559671
  2. Yazar: CANAN MAVİŞ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT AHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi beş yaş çocuklarına uygulanan iklim değişikliği programının, çocukların iklim değişikliği kavramı hakkındaki görüşlerine etkisini incelemektir. Çalışma Kastamonu il merkezine bağlı resmi bir bağımsız anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutu öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleşmiş, nitel boyutu ise sosyal yapılandırmacı felsefe temelinde olgubilim yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu deney grubundan 18 çocuk ve kontrol grubundan 21 çocuk olmak üzere toplamda 39 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma öncesinde deney ve kontrol grubu dahil tüm çocuklara öntest olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Aynı işlem deneysel süreç sonunda tekrar yapılmıştır. Araştırma kapsamında verileri analiz etmek için SPSS 17 paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi ve ki kare kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of climate change program applied to pre-school age children on the opinions of children about climate change concept. The study was conducted in an independent kindergarten in Kastamonu city center. The quantitative dimension of the study was carried out in pretest-posttest control group quasi-experimental design and the qualitative dimension was carried out by using phenomenology method on the basis of social constructivist philosophy. The study group consisted of 39 children, 18 children from the experimental group and 21 children from the control group. Pre-test semi-structured interview form was applied to all children including experimental group and control group. The same procedure was repeated at the end of the experimental process. SPSS 17 package program was used to analyze the quantitative data. Independent samples t-test and chi-square were used to analyze the quantitative data.