Sosyal medya kullanımı ve yalnızlık arasındaki ilişki: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The relationship between social media use and loneliness: A research on university students
- Tez No: 559707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İletişim teknolojilerinin insan hayatında önemli bir yer kaplaması, internetle birlikte zirveye ulaşmıştır. İnternet teknolojisindeki gelişmeler, toplumun her kesimden insanın hayatında değişikliklere yol açmıştır. İnternetin getirdiği yeniliklerden biri de sosyal medya araçlarıdır. Sosyal medya araçları günümüzde her yaştan, cinsiyetten, eğitim ve gelir durumundan insanın hayatında yer almaktadır. Bu durum, insanların ilişki şekillerine de etki etmiştir. Yeni ilişki şekilleri, yüz yüze iletişimden elektronik ortamda gerçekleşen iletişime doğru kaymıştır. Sosyal medya araçlarının her bir kişiye göre değişen ilgi alanına karşılık getirdiği tatmin ve sosyalleşmeye imkan sağlaması kullanımını artırmaktadır. Sosyal medyanın ilişkilerdeki dönüşüme sebep olmasıyla, endüstrileşmeyle başlayan ve giderek artan yalnızlık durumunun sosyal medya araçlarından beslendiğini söylemek mümkündür. Yalnızlık sosyal medya kullanımının hem sebebi hem de sonucu olmaktadır. Bu araçların kullanımı sonucunda, yalnızlık gelişebilmektedir. Yalnızlık çeken bireylerin çözüm arayışları yine sosyal medya araçlarının kullanımı olmaktadır. Bu anlamda, sosyal medya kullanımı ve yalnızlık ilişkisine açıklık getirmek adına sosyal medyayı diğer yaş gruplarına oranla daha yoğun kullanan gençler üzerinde araştırılması gereken bir konu olarak önümüzde durmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların sosyal medya kullanım süreleri en az 45 dakika en fazla 600 dakika olduğu, kadınların erkeklere oranla sosyal medyada daha fazla zaman geçirdiği ve katılımcıların %78.5 oranında orta derecede yalnız oldukları görülmektedir. Orta derece yalnızlık çeken katılımcılar arasında kadınların erkeklere oranla daha yalnız oldukları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that communication technologies started to occupy an important place in human life reached the peak with internet. Developments in internet technology have led to changes in the lives of people in every segment of society. One of the innovations of the internet is social media. Nowadays social media tools include people of all ages, sexes, education and income level. This has also influenced the way people relations. The new forms of relationship shifted from face-to-face communication to electronic communication. The use of social media tools increase as to satisfy each individual's interests and to provide socialization opportunities. It is possible to say that the loneliness that started with industrialization and gradually increased due to the transformation of relations on social media and feeds from social media tools. Loneliness is both the cause and the result of the use of social media. As a result of using these tools, loneliness can develop. The solution of individuals who are lonely is the use of social media tools. In this sense, in order to clarify the relationship between the use of social media and loneliness, it is a topic that needs to be investigated in the youth who use social media more intensively than other age groups. According to the results of the study, it was seen that the social media usage period of the participants was at least 45 minutes and at most 600 minutes, women spent more time on social media than men and 78.5 % of the participants were moderately lonely. Among the participants with moderate loneliness, it was found that women were more lonely than men.