Eksenatidin obez tip 2 diyabetli hastalarda kilo kaybı ve HbA1c üzerine etkisi
Effect of exenatide on wei̇ght loss and HbA1c in obese type 2 di̇abetes pati̇ents
- Tez No: 559708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, obez Tip 2 diyabetli hastalar arasında eksenatid tedavisi almış olan hastaların tedavi öncesi ve sonrası kilo kayıplarının ve HbA1c değişimlerinin ne olduğu saptamayı amaçladık MATERYAL VE METHOD: 01.01.2015-01.05.2018 tarihleri arasında endokrinoloji polikliniğine başvuran, eksenatid kullanan obez tip 2 diyabetik hastalar retrospektif olarak taranacaktır. Tedavi öncesi, tedaviye başlandıktan sonraki 3. ve 6. aylardaki kayıtlardan HbA1c sonuçları ve tetkikleri sistemden bulunup, hesaplanıp karşılaştırılacaktır. Çalışmaya dahil etme kriterleri: Tip 2 diyabetli, BKİ>35 olan, eksenatidi düzenli kullanan, endokrinoloji polikliniğinin düzenli takibinde olan, 18 yaş üzeri, pankreatit öyküsü olmayan hastalar. Çalışmadan hariç tutulma kriterleri: Gebe, akut veya kronik karaciğer hastalığı olan, tip1 diyabetli, düzenli takibi olmayan, BKI%5 kaybının hastanın morbidite ve mortalitesi üzerine olumlu etkileri göz önüne alındığında hastaların bu konuda değerlendirilmesi, tedavi düzenlenmesinin yapılması, beslenme motivasyonunun sağlanması ve HbA1c ve kan şeker takiplerine mutlaka kilo takiplerinin eklenmesi günlük pratikte uygun olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Tip 2 Diyabetes Mellitus, HbA1c, Kilo Kaybı.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we purposed to discuss and determine the effect on weight loss and hba1c value before and after exenatide therapy on obese type 2 diabetes mellitus patient. MATERIAL AND METHOD: Type 2 dm obese patient visiting endocrinology outpatient clinic between 01.01.2015 and 05.01.2018 were screened retrospectively. Laboratuary tests and HbA1C levels of before, after 3 and 6 months of treatment are collected from database of hospital to discuss. We included patients with type 2 diabetes, BMI>35 kg/m2, regular exenatid using, visiting endocrinology outpatient clinics regularly, above age 18, no history of pancreatitis. We excluded patient that pregnant, with acute or chronic liver disease, type 1 dm, BMI