Meme kanserli hastalarından elde edilen eksozomlardaki survivin gen ekspresyonlarının analizi
Analysis of survivin gene expressions in extensions in exosomes from breast cancer patients
- Tez No: 559714
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Meme kanseri dünya genelinde kadınlar için önemli bir halk sağlığı problemidir. Hastalara erken dönemde tanı koymak, hangi hastaların neoadjuvan veya adjuvan tedaviden fayda göreceğini belirlemek ve hasta bazında rekürrens riskinin belirlenmesi bu hastaların sağ kalımını arttıracak önemli faktörlerdir. Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda önde gelen ölüm nedenidir. Bu çalışmanın amacı karsinogenezde rolü giderek daha fazla anlaşılan eksozomların ve eksozomal survivinin meme kanserindeki rolünün belirlenmesidir. Medicalpark Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde 2014-2017 yılları arasında tanısı histopatolojik olarak doğrulanmış meme kanseri ile takip edilen hastalar ve sağlıklı gönüllüler çalışmaya alındı. Hastalar ve sağlıklı gönüllülerden alınan serum örnekleri -80℃ de saklandı. Bu serum örneklerinden eksozomlar izole edildi. Elde edilen eksozomların bütünlüğü bozuldu. Elde edilen örneklerden Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi ile survivin düzeyleri ölçüldü. Çalışmaya 55' si meme kanserli, 20'si sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 75 katılımcı alındı. İki grup arasındaki fark Mann Whitney U testi ile araştırıldı. Hasta kontrol grubu arasında eksozomal survivin düzeyleri arasında anlamlı fark saptandı (p=0.047). Hasta grubunda eksozomal survivin düzeyi 2.48±6.38 ng/mL (Range 0-40.452) iken kontrol grubunda 0.23±0.52 ng/mL (Range 0-2.4) idi. Eksozomal survivin ile diğer prognostik klinikopatolojik göstergeler arasında ilişki saptanmadı. Meme kanseri hastalarında daha önce literatürde kötü prognostik bir belirteç olarak gösterilen survivinin eksozomal yol ile eksprese olduğu gösterildi. Eksozomal survivin ekspresyonu meme kanserli hastalarda kontrol grubuna göre yüksektir. Bu yolak hem bir tedavi hedefi, hemde hastalığın erken tanısı için yeni bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is an important public health problem for women in the world. Diagnosing patients at an early stage, determining which patients will benefit from neoadjuvant or adjuvant treatment, and determining the risk of recurrence on a patient basis are important factors to improve the survival of these patients. Breast cancer is the leading cause of death in women across the globe. The aim of this study is to determine the role of exosomes and exosomal survivin in breast carcinogenesis. Patients who were diagnosed with histopathologically confirmed breast cancer between 2014-2017 at Medicalpark Gaziantep Hospital Medical Oncology Clinic and healthy volunteers were included in the study. Serum samples from patients and healthy volunteers were stored at -80. Exosomes were isolated from these serum samples. The integrity of the exosomes was disrupted. survivin levels were measured by Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA). A total of 75 participants, 55 of whom were breast cancer and 20 healthy volunteers, were included in the study. The difference between the two groups was investigated by Mann Whitney U test. There was a significant difference between exosomal survivin levels in the control group (p = 0.047). The exosomal survivin level in the patient group was 2.48 ± 6.38 ng / mL (Range 0-40.452) and in the control group 0.23 ± 0.52 ng / mL (Range 0-2.4). No relation was found between exosomal survivin and other prognostic clinicopathological indicators. It was shown that survivin, which was previously shown as a poor prognostic marker in breast cancer patients, was expressed by exosomal pathway. Exosomal survivin expression is higher in breast cancer patients than in control group. This pathway can be both a therapeutic target and a new marker for early diagnosis of the disease.