Meme kanseri tanılı hastaların histopatolojik verilerinin F-18 FDG PET/BT'den elde edilen parametreler ile ilişkisi
The relationship between histopathological data and parameters derived from F-18 FDG PET/BT in diagnosed breast cancer patients
  1. Tez No: 907778
  2. Yazar: NAZIM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ZENCİRKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, meme kanserli hastalardaki tümörün histopatolojik ve immünhistokimyasal alt tipleri, hastaların VKİ gibi demografik verileri, aksiller lenf nodu tutulumu gibi prognostik faktörlerin F-18 FDG PET/BT ile elde edilen metabolik parametrelerle olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Bölümü arşivinde Ocak 2017- Aralık 2022 tarihleri arasında meme kanseri tanısı histopatolojik olarak konulmuş primer tümör cerrahisi geçirmemiş ve evreleme amacıyla F-18 FDG PET/BT tetkiki yapılmış hastaların verileri retrospektif şekilde incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri [yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi (VKİ)] bilgileri ve tümöre ait histopatolojik ve immünhistokimyasal veriler retrospektif olarak elde edildi. F-18 FDG PET/BT görüntülerinde lezyonlara ait ilgi alanları içerisinden SUVmax, SUVmean ve SULmax ölçümleri yapıldı. Aynı ilgi alanında SUVmax değerinin %42'si eşik değer alınarak otomatik metabolik tümör volümü (MTV) ve total lezyon glikozisi (TLG) değerleri elde edildi. Ayrıca sağlam karaciğer parankiminden SUVmax ve SULmax değerleri ölçülerek primer lezyonun SUVmax değeri ile karşılaştırılarak primer lezyon SUVmax/karaciğer SUVmax oranı (SUVmaxTLR) ve SUVmax'ın SUVmean'e bölünmesiyle heterojenite indeksi (HI) hesaplandı.Bulgular: Çalışmaya 331 kadın hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 31 ile 90 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 56,22±12,76 yıldı. Hastaların ortalama VKİ değeri 30,08±5,91 kg/m2 olarak bulundu. Hastalar östrojen (ER), progesteron (PR) düzeylerine ve HER2 ve Ki-67 pozitifliklerine göre moleküler alt tiplere gruplandırıldı. Çalışmamız 46 (%13,9) hasta Luminal A, 119 (%36) Luminal B HER2 negatif, 90 (%27,2) hasta Luminal B HER2 pozitif, 37 (%11,2) hasta HER2 Aşırı Eksprese ve 39 hasta (%11,8) Üçlü Negatif olarak saptandı. Ayrıca 169 (%51,1) hastada aksiller lenf nodu metastazı saptanırken, 162 (%48,9) hastada aksiller lenf nodu metastazı gözlenmedi. ER ve PR negatif hastalarda metabolik parametrelerin, özellikle SUVmax, SUVmean, TLG, SUVmaxTLR ve SULmax değerlerinin, ER ve PR pozitif hastalara kıyasla daha yüksek olduğu saptandı (p0.05). Ki-67 indeksine göre negatif ve pozitif olan hasta grupları arasında MTV ve HI dışındaki tüm metabolik parametrelerin ortanca değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.005).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the relationship between histopathological and immunohistochemical subtypes of tumors in breast cancer patients, prognostic factors such as axillary lymph node involvement, and demographic data such as BMI, with the metabolic parameters derived from F-18 FDG PET/CT. Materials and Methods: The retrospective data of patients with histopathological diagnosis of breast cancer who did not undergo primary tumor surgery and who underwent F-18 FDG PET/CT for staging between January 2017 and December 2022 in the archive of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine were analyzed retrospectively. Demographic information (age, weight, height, body mass index [BMI]) and histopathological and immunohistochemical findings of the tumors were obtained retrospectively. SUVmax, SUVmean and SULmax measurements were performed within the regions of interest of the lesions in F-18 FDG PET/CT images. Metabolic tumor volume (MTV) and total lesion glycolysis (TLG) values were measured automatically by taking 42% of SUVmax value as a threshold value in the same region of interest. In addition, SUVmax and SULmax values were measured from intact liver parenchyma and compared with the SUVmax value of the primary lesion to calculate the primary lesion SUVmax/liver SUVmax ratio (SUVmaxTLR) and heterogeneity index (HI) by dividing SUVmax by SUVmean.Results: The study included 331 female patients. The ages of the patients ranged between 31 and 90 years with a mean age of 56.22±12.76 years. The mean BMI of the patients was 30.08±5.91 kg/m2. Patients were grouped into molecular subtypes according to estrogen (ER), progesterone (PR) levels and HER2 and Ki-67 positivity. In our study, 46 (13.9%) patients were Luminal A, 119 (36%) Luminal B HER2 negative, 90 (27.2%) Luminal B HER2 positive, 37 (11.2%) HER2 overexpressed and 39 (11.8%) Triple Negative. In addition, axillary lymph node metastasis was detected in 169 (51.1%) patients, while no axillary lymph node metastasis was observed in 162 (48.9%) patients. Metabolic parameters, especially SUVmax, SUVmean, TLG, SUVmaxTLR and SULmax values were found to be higher in ER and PR negative patients compared to ER and PR positive patients (p 0.05).