Sınırsız ve değişken kariyer yönelimlerinin kariyer bağlılığı ile ilişkisi: Bir araştırma
The relationship among career commitment, boundaryless and protean career tendencies: A research
- Tez No: 559729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ÖVGÜ ÇAKMAK OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde çalışma yaşamında meydana gelen değişiklikler sonucunda örgütsel kariyerin geçerliliğini yitirdiği görülmektedir. Bu nedenle yeni kariyer yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Yeni kariyer yaklaşımları olarak sınırsız kariyer, değişken kariyer, şirket sonrası kariyer ve portföy kariyer sayılmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde en çok kabul gördüğü saptanan sınırsız ve değişken kariyer kavramlarına odaklanılmıştır. Literatür incelendiğinde, sınırsız ve değişken kariyer yönelimlerinde kariyer bağlılığının anahtar bir tutum olarak kavramsallaştırıldığı görülmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı kişilerin, sınırsız ve değişken kariyer yönelimlerinin kariyer bağlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi şeklinde belirlenmiştir. Tez çalışmasında ayrıca sınırsız ve değişken kariyer yönelimlerinin alt boyutlarının da kariyer bağlılığı üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında veri toplama metodu olarak anketten faydalanılmıştır. Gerçekleştirilen araştırmada 407 kişiye ulaşılmış ancak 20 anketin geçersiz olması nedeniyle 387 kişi üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan çoklu regresyon analizleri sonucunda, kişilerin sınırsız kariyer yönelimlerinin kariyer bağlılığını negatif yönde, değişken kariyer yönelimlerinin ise pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Kendi kariyerini kendi yönlendirmenin, kariyer bağlılığını pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Örgütler arası hareketlilik tercihinin ise kariyer bağlılığını negatif yönde etkilediği görülmüştür. Değer yönelimli kariyer yönetimi ile sınırsız düşünmenin ise kariyer bağlılığı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational carrier has been accepted as losing its feasibility due to the changes on today's work life. As such, new career approaches have been emerged. These emerging approaches are named as boundaryless career, protean career, post-corporate career, and portfolio career. This thesis study focuses on boundaryless and protean career as result of their prevalent use in the related literature. Examining the relevant literature reveals that career commitment has been conceptualized as a key approach in the boundaryless and protean careers. Hence, purpose of this study is to examine the effects of the boundaryless and protean careers tendencies on the career commitment. Moreover, the effects of the subdimensions of the boundaryless and protean careers on the career commitment are examined in this study. Survey is used as the main data collection instruments in this thesis. In this study, 407 people are responded the survey, however, only 387 has been considered during the data analysis process due to the 20 invalid surveys. The multiple regression analysis reveals that participants' boundaryless career tendencies are negatively associated with their career commitment, while their protean careers tendencies are positively associated with career commitment. Furthermore, it is found that self-directed career has positively associated with career commitment. The choice of organizational mobility is also negatively associated with career commitment. In addition, there is not any statistically significant relationship between value-oriented career management and boundaryless thinking.