Life design during emerging adulthood: The role of media on career orientation
Gelı̇şen yetı̇şkı̇nlı̇k dönemı̇nde yaşam tasarımı: Karı̇yer yönelı̇mı̇nde medyanın rolü
- Tez No: 939005
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN HÜRMERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
This thesis seeks to examine the role of the media in the career orientations of emerging adults, with a particular focus on the relationship between media and emerging adults. In order to achieve this aim, a theoretical framework is first developed to define the career field and the subject matter, which includes the media field. In this thesis, the concept of career is approached from the perspective of Career Construction Theory and the conceptualization of media is informed by postmodernist theories. From this perspective, an attempt has been made to identify how the relationship between media and career is conceptualized in existing literature. In light of the data obtained from the literature review, research questions were formulated, and a qualitative method was employed to seek answers to the research questions. The study's population comprises emerging adults who have taken the university entrance examination, which represents a significant initial step in career development and a demographic group that utilizes media at a high level. To ensure data diversity in selecting an appropriate sample from the population, emerging adults residing in various regions and cities of Turkey were contacted, and in-depth interviews were conducted with 21 emerging adults from 20 different cities. The findings of the research, obtained through thematic analysis, indicate that participants perceive the media as predominantly social media yet view it as a regular and integral aspect of their daily lives. It is not possible to determine whether the media exerts a direct influence on university and major preferences. However, it is apparent that the media has become a prominent source of information in this domain. The participants indicated that social media is an effective tool for evaluating universities based on prestige. Furthermore, participants who are optimistic about the future tend to favor majors that lead directly to a direct profession, which they perceive as a fixed rather than an unlimited career orientation. This study, which aims to contribute to the existing literature on the relationship between media and career across Turkey, highlights the necessity for continued and repeated research into the evolving nature of the relationship between media and youth.
Özet (Çeviri)
Bu tez, medya ve gelişen yetişkinler arasındaki ilişkiye odaklanarak, medyanın gelişen yetişkinlerin kariyer yönelimlerindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, öncelikle kariyer alanını ve medya alanını içeren konuyu tanımlamak amacıyla teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu tezde, sosyal inşacı bir bakış açısını benimseyen Kariyer İnşa Teorisi'nin çerçevesinden kariyere yaklaşılmış ve medya kavramsallaştırmasında da postmodern olarak kabul edilen teorilerin izleğinden beslenilmiştir. Buradan hareketle medya ve kariyer arasındaki ilişkinin mevcut literatürde nasıl ele alındığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Literatür taramasından elde edilen veriler ışığında araştırma soruları oluşturulmuş ve araştırma sorularına yanıt aramak için niteliksel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, yüksek düzeyde medya kullanan bir demografik grup olan kariyer gelişiminde önemli bir ilk adımı temsil eden üniversiteye giriş sınavına girmiş gelişen yetişkinler oluşturmaktadır. Evren içinden uygun olabilecek örneklemin seçiminde veri çeşitliliğine ulaşabilmek için Türkiye'nin çeşitli bölge ve şehirlerinde ikamet eden gelişen yetişkinlere ulaşılmıştır ve 20 farklı şehirden 21 gelişen yetişkinle derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Tematik analiz sonucunda elde edilen araştırmanın bulgularına göre katılımcılar medyayı yalnızca sosyal medya olarak algılamaya eğilimli olmakla birlikte medyayı hayatlarının gündelik ve sıradan bir parçası olarak görmektedirler. Üniversite ve bölüm tercihlerinde medyanın doğrudan bir etkisinden söz etmenin mümkün görünmemesinin yanı sıra medyanın bu alanda net bir bilgi kaynağı haline gelmiş olduğu görülmektedir. Özellikle üniversitelerin prestijli olarak algılanmasında sosyal medyanın oldukça etkili olduğu katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Ayrıca, geleceğe karşı pozitif bir tutum sergileyen katılımcılar kariyer yönelimlerinde sınırsız bir yönelimden ziyade bir sabit olarak kabul ettikleri doğrudan meslek edinmelerini sağlayan bölümleri tercih etmektedirler. Türkiye genelinde medya ve kariyer ilişkisine dair niteliksel bir araştırma yaparak literatüre katkı sağlamayı amaçlayan bu çalışma, medya ve gençler arasındaki ilişkinin değişen doğasının sürekli ve yeniden araştırılması gereken bir konu olduğunun altını çizmektedir.