Çiftlerde depresyon, mutluluk ve psikolojik iyi oluş ile evlilik doyumu arası ilişkilerde evlilik süresinin aracı rolünün incelenmesi
A study of the mediating role of marriage duration in relationship between depression, happiness and psychological well being and marital satisfaction in couples
  1. Tez No: 559768
  2. Yazar: TUĞBA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARKUN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı çiftlerin depresyon, mutluluk ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin evlilik doyumunu yordamasında, evlilik süresinin aracı rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda, Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ), CES Depresyon Ölçeği (CES-D-Tr), Evli Kadınlar ve Erkekler için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ), Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ) ve araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyo-Demografik Bilgi Formu, 19-67 yaşları arasında (ort.=37,20±9,134) 202 kadın ve 202 erkek olmak üzere toplamda 404 kişiye uygulanmıştır. Mutluluk, depresyon, psikolojik iyi oluş ve evlilik doyumu ölçekleri toplam puanları ve evlenmeden önce görüşme süresi ile evli kalma süresi arasında korelasyon analizi yapılmış, evlilik doyumu ile evlenmeden önce görüşme süresi ve evli kalma süresi arasında ilişki bulunmazken, mutluluk ve evlilik doyumu puanları arasında pozitif, depresyon ve pikolojik iyi oluş puanları arasında ise negatif bir ilişki bulunmuştur. Çiftlerin evlilik doyumlarının yordanmasında, kullanılan ölçek ve alt boyutları ile evlenmeden önce görüşme süresi ve evlilik süresinin etkilerini belirlemek için yapılan Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Oxford Mutluluk Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği genel toplam puanları ve evlenmeden önce görüşme süresinin çiftlerin Evlilik Doyum Ölçeği genel toplam puanlarını yordadığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar, mutluluk, psikolojik iyi oluş ve evlenmeden önce görüşme süresinin evlilik doyumunun önemli bileşenlerinden bir kaçı oldukları yönündeki görüşü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of levels of depression, happiness and psychological well-being as an mediator role marriage duration in predicting marital satisfaction. Therefore, in this study, Oxford Happiness Questionnaire (OHQ), CES-Depression Scale (CES-D-Tr), Psychological Well-Being Scale and Marital Satisfaction Scale were applied to 202 women and 202 men, between the ages of 19 and 67 (mean=37,20±9,134). Correlation analysis was performed, total scores of happiness, depression, psychological well-being and marital satisfaction and duration before marriage and marital duration; at the end of the analysis while there was no correlation between marital satisfaction and duration before marriage and marital duration; a positive correlation was found between the scores of happiness and marital satisfaction; a negative correlation was found between the scores of depression and marital satisfaction. Multiple Regression Analysis was used between the total score of the scales and duration before marriage and marital duration and the total score of marital satisfaction. The principal findings of these analyses are that the total score of Oxford Happiness Scale, and the total score of Psychological Well-Being and duration before marriage predicted the total score of the Marital Satisfaction Scale. The results of this study support the view that happiness, psychological well-being and duration before marriage them are some of the most important component of marital satisfaction.