Yetişkinlik dönemi kişilerarası güven ve dindarlık ilişkisinin psikolojik tahlili (Osmaniye örneğinde)
Relationship between interpersonal trust and religiousness inadulthood period
  1. Tez No: 559781
  2. Yazar: AYŞE SELİN DOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlik döneminde bireyin dindarlık düzeyinin kişilerarası güven duygusu üzerinde ne derece etkili olduğunun belirlenmesi ve dindarlık ile kişilerarası güven duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Verilerin elde edilmesi için Ahmet Onay (2002) ve İbrahim Demirci (2017) tarafından geliştirilen ölçekten faydalanılarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda, 2018-2019 yılları arasında Osmaniye Merkez İlinde yaşayan 20-40 yaş arası 280 yetişkine anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak elde edilen verilere uygulanan istatiksel analizler SPSS 21 paket programıyla yürütülmüştür. Çalışmada bireylerin, kişilerarası güven duygusu ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş, demografik özelliklere göre dindarlık ile kişilerarası güven duygusu arasında karşılaştırılma yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre, bireylerin kişilerarası güven duygusu ve dindarlık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre, bireylerin dindarlık düzeyleri arttıkça kişilerarası güven duygusu da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of individual's religiousness level on interpersonal trust in adulthood and to examine the relationship between religiousness and interpersonal trust. In order to obtain the data, a questionnaire form which was prepared by Ahmet Onay (2002) and İbrahim Demirci (2017) was used. In line with the stated purpose, a questionnaire was applied to 280 adults between the ages of 20-40 years living in Osmaniye city center between the years of 2018-2019. The statistical analyzes applied to the data obtained in accordance with the purpose of the study were carried out with SPSS 21 package program. In this study, the relationship between individual's interpersonal trust and level of religiousness was examined and a comparison was made between religiousness and interpersonal confidence according to demographic characteristics. According to the results of the survey, there was a positive relationship between individuals' interpersonal trust and level of religiousness. Accordingly, as individual's levels of religiousness increase, interpersonal trust is increasing.