Erken dönem ebeveyn kaybıyaşamış bireylerin yetişkin kişilerarası ilişkileri ile benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between early parental loss and adult interpersonal relationships and self-esteem
- Tez No: 948340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Erken yaşta ebeveyn kaybı, bireyin kişilerarası ilişkilerini ve benlik algısını etkileyen önemli bir yaşam olayıdır. Nesne ilişkileri kuramı çerçevesinde erken dönem kayıpların bireyin benlik gelişimi ve kişilerarası ilişki şemaları üzerinde kalıcı etkiler bırakabileceği öngörülmektedir. Literatürde bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar çoğunlukla çocukluk ve ergenlik dönemlerini kapsarken, erken bebeklik dönemine odaklanan çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu araştırmada, 0–3 yaş aralığında ebeveyn kaybı yaşamış bireylerin yetişkinlik dönemindeki kişilerarası ilişki boyutları ile benlik saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır Araştırma 0-3 yaş arasında ebeveyn kaybı yaşamış 18-65 yaş arası 85 kişi ile yürütülmüştür. Çalışmada Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklere verilen yanıtlar SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların onay bağımlılık ile benlik saygısı düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki; başkalarına güven ve duygu farkındalığı ile benlik saygısı düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcıların yaşı ile benlik saygısı düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca ebeveynin ölüm nedeni ile bireylerin benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kayıptan sonra algılanan bakım kalitesinin, onay bağımlılığı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Yaş arttıkça benlik saygısının da arttığı, üç veya daha fazla kardeşi olan bireylerin başkalarına güven düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The early loss of a parent is a significant life event that affects an individual's interpersonal relationships and self-perception. Within the framework of object relations theory, it is anticipated that early losses may leave lasting impacts on the development of the self and interpersonal relationship schemas. While most studies in the literature on this topic focus on childhood and adolescence, there are a limited number of studies that concentrate on early infancy. This study aims to examine the relationship between interpersonal relationship dimensions and self-esteem in adults who experienced parental loss between the ages of 0 and 3. The research was conducted with 85 individuals aged between 18 and 65 who experienced parental loss between the ages of 0 and 3. The study utilized the Informed Consent Form, Demographic Information Form, Interpersonal Relationship Dimensions Scale, and Rosenberg Self-Esteem Scale. The responses to the scales were analyzed using SPSS 27. The data obtained were analyzed using independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analysis. According to the results, a significant positive relationship was found between self-esteem levels and approval dependence; and a significant negative relationship was found between self-esteem levels and trust in others as well as emotional awareness. A significant positive relationship was also observed between the participants' age and their level of self-esteem. Furthermore, a significant relationship was found between the cause of the parent's death and the individual's level of self-esteem. It was determined that the perceived quality of care after the loss had a significant effect on approval dependence. It was found that as age increased, self-esteem also increased, and individuals with three or more siblings had higher levels of trust in others.