Yetişkinlik döneminde hayatı anlamlandırma ve dindarlık ilişkisi (Gaziantep örneğinde)
Relationship between understanding life and religiousness inadulthood period
- Tez No: 559782
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyanın varoluşundan bu yana insanların varlığın gizemini çözme, benliklerini tanıma, hayatın anlamını aramada hep bir arayış içerisinde olduğu görülmüştür. Hayatın amacının ve anlamının ne olduğuna dair sordukları sorulara cevap arayan insanlar, aslında hayatına dair beklentileri yerine getirip getirmediğini, hayatının bu anlamda yaşamaya değer olup olmadığını merak etmektedir. Eğer kişiyi bulduğu cevaplar tatmin ediyorsa mutluluğa götürmekte, aksi takdirde ise hüsrana uğratabilmekte ve buna bağlı olarak kişi psikolojik sıkıntılar içerisine girmektedir. Bu sorunların giderilebilmesi için hayatın bir anlama ve insanın doğası gereği içindeki ulvi duyguları tatmin edici bir amaca ihtiyacı vardır. Din bu noktada, insanın anlam ihtiyacına verdiği cevaplar ve mutluluk yollarını insanlara gösterdiği iddiasında olması bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın genel amacı yetişkinlik döneminde dindarlığın hayatı anlamlandırmada etkili olup olmadığını ortaya koymak ve hayatı anlamlandırma ile dindarlık düzeyi arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından tespit etmektir. Araştırma kapsamında, 2018 - 2019 yıllarında Gaziantep ili merkez ilçeleri olan Şehitkamil ve Şahinbey'de yaşayan 20 - 40 yaş arası yetişkinlerden oluşan 300 kişiyle anket çalışması yapılmıştır. Anket verilerine uygulanan istatistiksel analizler SPSS programı ile yürütülmüştür. Çalışmada bireylerin, hayatı anlamlandırma ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki, demografik özellikler de dikkate alınarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, dindarlık ile hayatı anlamlandırma arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bireylerin dini duygu, düşünce ve davranışları arttığında hayatı anlamlandırma düzeyleri de artmaktadır. Çalışma, hayata dair kararların büyük ölçüde alındığı yetişkinlik dönemindeki bireylerin hayatı anlamlandırma noktasındaki arayışlarına dini bir alternatif olarak sunmaktadır. Bununla beraber, ölçek, örneklem ve yıllar itibariyle diğer çalışmalardan farklılık arz etmesi bakımından da literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of the world, it has been seen that people have always been in a quest to solve the mystery of existence, to know their self, to find the meaning of life. People looking for answers to questions about the purpose and meaning of life are wondering whether their life is worthy of living or not. If the person is satisfied with the answers he finds happy, otherwise he / she can be frustrated and accordingly the person gets into psychological problems. In order to overcome these problems, life needs a meaningful purpose, with a sense of meaning and human nature. At this point, religion is important in terms of claiming to show people the answers to meaning need and the ways of happiness. The aim of this study is to determine whether religiousness is effective in making sense of life in adulthood and to determine the relationship between meaning of life and religiosity in terms of various variables. Within the scope of the research, a survey was conducted with 300 people between 20 - 40 years of age living in Şehitkamil and Şahinbey, which are the central districts of Gaziantep. The statistical analyzes applied to the survey data were conducted with the SPSS program. In this study, the relationship between the meaning of life and the level of religiousness is examined by taking into account the demographic characteristics. According to the results of the study, a significant positive relationship was found between religiousness and life meaning. When individuals' religious feelings, thoughts, and behaviors increase, their level of life-meaning increases. The study presents religion as a alternative to individuals who are in a search for life-meaning in adulthood period where decisions on life are largely taken In addition, it is expected to contribute to the literature in terms of differentiation from other studies by scale, sample and years.