Sağlık çalışanlarının kurum itibarına ilişkin farkındalıklarının ölçülmesi
Measurement of healthcare sector workers regarding institution reputation
- Tez No: 559813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kurum itibarı, kurumun kimliğini oluşturan unsurlardan biridir. Kurum hakkında içerden ve dışarıdan bakanların izlenimlerinin izdüşümüdür. Bir kurumun itibarı kimliği ile de yakından ilişkilidir ve sahip olduğu felsefe doğrultusunda tüm paydaşlarının nezdinde var olan izlenimler, algılar, yorumlar ile inşa edilir. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurumların itibarları, özellikle çalışanlarının nezdinde ki algıları kurumsal itibarlarını yönetebilmeleri bakımından önem arz etmektedir. Çalışmada sağlık sektöründe çalışanların, çalıştıkları kurumlar hakkında sahip oldukları farkındalıkların ölçülmesi hedeflenmiştir. Kurum itibarı değişik model bileşenleri ile beraber ölçülebilmektedir. Literatürde daha çok Argenti, Barnettt-Jernier ve Lafferty, Gotsi ve Wilson, Van Riel ve Balmer modelleri ölçümlemede kullanılabilmektedir. Bunlarla ilgili oluşan katsayılar kurum itibarının nasıl yönlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Kurum itibarı ile yönetimlerin çeşitli stratejik alanlara ulaşması mümkündür. Sağlık yönetiminde kurum itibarı günümüzde öneminin daha da arttırabilmektedir. Bunun için sağlık çalışanlarının kuruma aidiyet duygularının yükselmesi ve sağlık yöneticileri de kuruma aidiyet bilincini her zaman kurum çalışanlarına aktarabilmelidir. Böylelikle kurum aidiyet bilinci sağlık alanında başarıya ulaşarak sağlık hizmet verimliliğini de artırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Reputation of institution is an element of institutional identity. It's a reflection of perceptions from internal individuals and peripheral observers. An institution reputation is in close link with it' identity and build up in line with owned philosophy which the shareholder's perceptions, feelings and comments. Institutions which take place in healthcare sector especially gives importance to their workers perceived perceptions to manage their institutional reputations. In this study, aim was to observe how much awareness do workes in medical industy have of their institutions. Reputation of an institution can be measured with different type of models. Usually Argenti, Barnettt-Jernier and Lafferty, Gotsi and Wilson, Van Riel and Balmer models are used in literature. Results of calculations with these models lead institutions to rotate their reputations. It's possible to reach various strategic areas with prestige ruling. The reputation of the institution in health management increases its importance nowadays. In order to do this, health managers should always be able to express their sense of belonging to the institution and the health workers' should feel sense of belonging much more. In this way, the awareness of corporate identity increases the health service efficiency by achieving success in the field of health.