İnsani güvenlik kapsamında gerçekleştirilen insani diplomasi faaliyetlerinin Türkiye'nin yumuşak gücüne etkisinin analizi: Suriye örneği (2011-2017)
Analysis of effects humanitarian diplomacy activities that realized in the context of human security on Turkey's soft power : The case of Syria (2011-2017)
- Tez No: 559817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVGÜ KALKAN KÜÇÜKSOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin insani güvenlik kapsamında gerçekleştirmiş olduğu insani diplomasi faaliyetlerinin Türkiye'nin yumuşak gücü üzerindeki etkisi liberal yaklaşım çerçevesinde Suriye örneği üzerinden araştırılmaktadır. Türkiye'nin Suriye'ye yönelik gerçekleştirdiği bu faaliyetler ile temelde insani güvenliği sağlamak ve yumuşak gücü arttırmak olmak üzere iki hedefi bulunmaktadır. Araştırmada insan güvenliği liberal güvenlik yaklaşımı, yumuşak güç ise Nye'ın görüşleri esas alınarak açıklanmaktadır. Sınır ötesinde insan güvenliğini sağlamak için yürütülen faaliyetlerin değerlendirilmesinde politik istikrar düzeyi temel alınmaktadır ve bu duruma bağlı olarak Fragile States Index verileri kullanılmaktadır. Türkiye'nin yumuşak gücüne ilişkin yapılan analizde ise Monocle, Global Ranking of Soft Power ve Elcano Global Index olmak üzere üç farklı endeks verilerinden faydalanılmaktadır. Endeks verilerine ilişkin değerlendirmeyi sayısal değerlerle ifade edebilmek amacıyla toplam hedef düzeyini yansıtan bir denklem oluşturulmuştur. Denklem sonucuna göre Türkiye'nin insani güvenliği sağlama ve yumuşak gücünü arttırma konusunda hedeflenen sonuca ulaşıldığını söylemek mümkün değildir. Bunun temelinde ise çatışma ortamına bağlı olarak Suriye'de politik istikrarsızlık sürekli artarken 2011-2017 yılları arasında Türkiye'nin yumuşak gücünde önemli bir artışın meydana gelmemesi bulunmaktadır. Bununla birlikte, göç ve dış yardım öğelerini yumuşak güç unsuru olarak değerlendiren Elcano Global Endeks verilerine göre bu alandaki faaliyetlerin Türkiye'nin yumuşak gücü üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilmektedir. Türkiye içindeki faaliyetlerin etkinlik düzeyinin değerlendirilmesinde hem insani güvenlik hem de yumuşak güç ile ilgili endeks araştırmalarını tamamlayıcı olarak ayrıca 29.11.2018-04.12.2018 tarihleri arasında Gaziantep'te kamp içinde ve dışında yaşayan Suriyelilere uygulanan anket sonuçları kullanılmaktadır. Anket bulgularına endekslerdeki artışlara da parelel olarak yumuşak güç ile ilgili olumlu sonuçlar yansımıştır. İnsani güvenlik ile ilgili ise endeks verilerine göre daha olumlu bir tablo var olmakla birlikte bazı aksaklıklar olduğu görülmektedir. Her iki hedefe ilişkin endeks ve anket verileri birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'nin hedeflerini kısmen gerçekleştirdiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of humanitarian diplomacy activities on Turkey's soft power that have been carried out by Turkey are being investigated for the case of Syria in the framework of liberal approach. Turkey aims to increase the supply of soft power and human security with these activities. In the study, human security is explained by liberal security approach and soft power is based on the opinions of Nye. Beyond the border, the level of political stability is used in the evaluation of the activities carried out to ensure human security, and depending on this situation, Fragile States Index data is used. In the analysis of Turkey's soft power it has benefited from three different index- Monocle, Global ranking of Soft Power, Elcano Global Presence Index- and survey results. In order to express the assessment of the index data with numerical values, an equation that reflects the total target level has been created. According to the result of the equation, it is not possible to say that the efforts to provide human security and soft power give the desired results. The main reason for this is that while the political instability in Syria is constantly increasing due to the conflict environment, there is a lack of significant increase in soft power of Turkey between 2011-2017. However, it can be said that immigration and foreign aid as evaluating elements of soft power according to the Elcano Global Index data have a positive effect on Turkey's soft power. The evaluation of effectiveness level of activities in Turkey, the results of questionnaires applied to Syrians living inside and outside of camps in Gaziantep between 29.11.2018-04.12.2018 are used as complementary to index research on both human security and soft power. In parallel with the increases in the indices, the survey results showed positive results regarding soft power. Regarding human security, there is a more positive picture than the index data, but there are some shortcomings. When both index and survey data are evaluated together, it is said that Turkey's target may be partially realized.