Müzik eğitimi alan ve almayan bireylerin ağrı durumlarının denge ve kor stabilizasyonu ile arasındaki ilişki
The relationship between pain, balance and core stabilization in individuals who study music and who do not
- Tez No: 559858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı müzik eğitimi alan bireylerde görülen üst ekstremite sorunlarının kor stabilizasyonu ve denge ile ilişkisinin incelenmesidir. Müzik eğitimi alan bireyler Grup 1'e almayan bireyler Grup 2'ye atandı. Grup 1, yaş ortalamaları 20,62 olan 29; Grup 2, yaş ortalamaları 22,43 olan 30 bireyden oluştu ve çalışma toplam 59 birey ile yürütüldü. Demografik verilerin alınmasından sonra ağrının duyusal özelliği, şiddeti ve etkisi McGill ağrı anketiyle, omuz, kol ve el yaralanmaları Quick DASH anketiyle, servikal ve lumbal kor stabilizasyonları The Stabilizer Pressure Biofeedback Unit ile, denge Biodex Balance System SD cihazıyla ölçüldü. Grup 1'in ağrı durumu Grup 2'ye göre daha kötü (p0,05). Grup 1'in lumbal kor stabilizasyon kuvveti Grup 2'den anlamlı olarak düşüktü (p0,05). Grup 1'de üst ekstremitedeki ağrı durumu ile servikal kor, lumbal kor ve denge arasında ilişki görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between upper extremity problems, core stabilization and balance in individuals who study music. Individuals who study music education were assigned to Group 1 and individuals who did not study music education were assigned to Group 2. The study was carried out with a total of 59 individuals; 29 with a mean age of 20,62 in Group 1 and 30 with a mean age of 22,43 in Group 2. After obtaining demographic data, sensory properties, severity and effect of pain were measured with McGill pain questionnaire. Quick DASH questionnaire was used to evaluate shoulder, arm and hand injuries. Cervical and lumbar core stabilizations were evaluated with Stabilizer Pressure Biofeedback Unit. Biodex Balance System SD was used to assess balance. It was found that the pain level of Group 1 was worse (p0.05). The lumbar core stabilization of Group 1 was significantly lower than Group 2 (p0.05). There was no correlation between core stabilization strength and upper extremity pain and balance in Group 1 (p> 0.05).