BIM (yapı bilgi modelleme) sisteminin bir hastane binası tesisatında kullanımı
Application of BIM (building information modeling) for mechanical installation in a hospital building
  1. Tez No: 559952
  2. Yazar: FARUK DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kapsamlı MEP tesisatları barındıran binalarda MEP tesisatlarının yapım aşamasında kurulumundan kaynaklanan problemler oluşmaktadır. Oluşan bu problemlerin temel sebebi fiziksel ve fonksiyonel olarak bir bütün olan binanın birbirinden bağımsız ve koordinasyon içermeyen projelerle oluşturulmasıdır. BIM yöntemi oluşan bu gibi problemlerin çözümü için alternatif bir yoldur. Bu çalışmada yapımı devam eden bir Devlet Hastanesinin geleneksel yöntemle 2 boyutlu olarak tasarlanan ameliyathane departmanı örnek proje olarak kullanılmıştır. Ameliyathaneye ait projeler Autodesk Revit programı kullanılarak 3 boyutlu olarak modellenmiş ve Autodesk Navisworks Manage programıyla modeller arasında çok sayıda çakışma tespit edilerek mekanik tesisatlar için düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan çalışmada BIM'in 3 boyutlu model, koordinasyon ve çakışma analizi özellikleri kullanılarak ameliyathane mekanik tesisat tasarımı sürecindeki etkisi incelenerek elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Yapılan çalışma ile yapım aşamasında mekanik tesisatların kurulumundan kaynaklanabilecek çakışmaların BIM yöntemiyle tasarım aşamasında işbirlikçi bir anlayışla çözülebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca modelleme programında mekanik tesisat tasarımı mantıksal ve geometrik kurallarla yapıldığından tesisatın inşa edilebilirliğinin tasarım aşamasında denetlenebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca geleneksel yöntemle 2 boyutlu olarak çizilen projelerde tesisat sistemleri için yapılan bazı hesaplamalarda (basınç kaybı hesabı gibi) eksik veri oluşabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problems arise from the installation of MEP installations during construction phase in buildings that have extensive MEP installations. The main reason for these problems is that the building, which is a physical and functional whole, is formed by independent and uncoordinated projects. The BIM method is an alternative way to solve such problems. In this study, the operating room department of a State Hospital, which was designed in 2 dimensions by traditional method, was used as a sample project. The projects of the operating room were modeled in 3D using Autodesk Revit program, and many conflicts were detected between the models with Autodesk Navisworks Manage program and arrangements were made for mechanical installations. In this study, the effect of BIM on the operation room mechanical installation design process by using 3D model creation, coordination and conflict analysis features were investigated and the results obtained were presented. With this study, it is concluded that the conflicts that may arise from the installation of mechanical installations in the construction phase can be solved with a collaborative approach in the design stage by BIM method. In addition, since the mechanical installation design is made with logical and geometric rules in the modeling program, it is concluded that the constructability of the installation can be controlled at the design phase. In addition, it is concluded that incomplete data may be generated for some calculations (such as pressure loss calculation) for mechanical installations in projects drawn in 2D by traditional method.