Methods of plugging and abandonment of oil and gas wells
Petrol ve gaz kuyularını tıkma ve terketme yöntemleri
  1. Tez No: 559955
  2. Yazar: FATMA KHENISSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM METİN MIHÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyadaki tüm petrol ve gaz kuyuları giderek ve ergeç kazançsal üretken yaşamlarının sonuna yaklaşırlar ve kısa bir süre sonra da“tıkama ve terk edilme – T ve T”{plug and abandonment - P&A} olarak anılan işleme hazır hale gelirler. Bir tıkama ve terk edilme (T ve T) işleminin nasıl gerçekleştirileceği birçok etmene bağımlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin, kuyunun içinde bulunduğu koşullar, koruma borusuı arkasındaki çimentonun durumu, kuyu deliği içine çeşitli kayaç katmanlarıdan olası akışkan girişleri, vs. bu tür etmenler arasında sayılabilir. Bunlara ek olarak, bir T ve T işleminin açık denizde mi, sahilde mi, yoksa karada mı bulunan bir kuyuda yapılmış olduğu da, işlemin sürecini ve yöntemini belirleyen bir etmendir. Farklı ülkelerin hükümetleri T ve T işlemleri ve yöntemleri konusunda farklı yasalara ve yönetmeliklere sahiptirler. Ancak, bu ülkelerde şirketlerin T ve T işlemlerini bu yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapıp tamamlama zorunlulukları bulunmaktadır. Günümüzde T ve T (P&A) işlemlerini gerçekleştirmek için farklı malzemeler, farklı yerşleştirme teknikleri, ve de (açıkdeniz için) tekneler bulunmaktadır. Başarılı bir T ve T (P&A) işleminin tamamlanma süreci, işletmeci şirket için maliyetli bir olgudur. Bu işlemleri daha etkin, başarılı ve dolayısıyla daha az maliyetli kılmak için yeni yöntem arayışı ise, günümüz petrol ve gaz endüstrisinde süregelen bir faaliyettir. Günümüzde T ve T (P&A) işlemine aday ve hazır olan kuyuların pek çoğu, bu işlemin başarılı ve etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi düşüncesi ve öngörüsü ile tasarlanmış değillerdir. Bu gerçek ise, kuyuların terk edilmek üzere hazırlanmasında fazladan yeni güçlükler ve zorluklarla karşılaşılmasına yol açmaktadır. Halen kuyu tasarımında en erken aşamada olanlar da dahil omak üzere, yeni geliştirilmiş geleneklere ihtiyaç vardır. Tıkama ve terketme işleminin geliştirilmesi için ne gibi değişimler yapılması gerektiği endüstride tartışılmaktadır. Bu yüksek lisans tezi petrol ve gaz kuyularının“tıkama ve terk edilme – T ve T”işlemlerini tanıtma, irdeleme ve bu işlemlere açıklık getirme amacıyla yazılmış olup, Tunus ve Malezya gibi iki ülkede gerçekleştirilen T ve T (P&A) uygulamalarına ilişkin yönergelere ve bunlar arasındaki farklılıklara da odaklanmaktadır. Bunlara ek olarak, gerçek bir T ve T (P&A) işlem senaryosu sunulmakta ve gelecekte uygulamaya konulabilecek yeni tekniklerin bazıları da tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
All oil and gas wells everywhere throughout the world dynamically and in the long run arrive at the finish of their financially profitable life and will before long be prepared for plugging and abandonment (P&A). How this task is performed is reliant on numerous components, for example, the well condition, the concrete status behind packaging, the quantities of potential inflows and so forth. Where the P&A activity is completed is likewise influencing this procedure whether offshore or inland. Various governments work with various guidelines and prerequisites and an operator is by law obliged to ensure the P&A task is done according to guidelines and necessities of the specific zone. Various materials, arrangement procedures, and vessels are accessible for directing the P&A task these days. The way toward finishing an effective P&A is an exorbitant issue for the administrator and the scan for new strategies to make this procedure progressively proficient and along these lines less expensive is a continuous movement in the business today. Today, majority of wells that is prepared for P&A have not been structured in light of this. Such truth brings about going up against additional difficulties to set up the well for abandonment. New conventions, including the ones that are as of now at the most primary phase of well plan, are required, and the industry has been examining what changes can be done to improve this procedure. This thesis has been written to give an insight to the process of plugging and abandonment of a well and the focus is on P&A regulations taking place in two countries Tunisia and Malaysia as well as pointing out the differences between them. a case of study of a real-life P&A operation scenario is presented as well as some of the new procedures that may be utilized later on.