Yapraktan uygulanan farklı konsantrasyonlardaki ürenin Marmara-86 çeşidi ekmeklik buğdayın tane verimi ve tanelerin protein içeriği üzerine etkileri
Effects of different concentrations of foliar applied urea on the grain yield and grain protein content bread wheat cv. Marmara-86
- Tez No: 128440
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
oz Bu araştırma, Bursa ekolojik koşullarında yetiştirilen Marmara-86 ekmeklik buğday çeşidinde yapraktan uygulanan farklı konsantrasyonlardaki ürenin tane verimi ve tanelerinin protein içeriği üzerine etkilerini araştırmak amacıyla 2000/2001 sezonunda Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yürütülmüştür. Tarla denemesinde, ürenin 6 farklı konsantrasyondaki çözeltileri (%0, %0.5, %1, %2, %4 ve %8),sapa kalkma ve başaklanma başlangıcında olmak üzere iki kez yapraktan uygulanmıştır. Deneme 4 tekrarlamalı Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre tertiplenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Different Concentrations of Foliar Applied Urea on the Grain Yield and Grain Protein Content of Bread Wheat cv. Marmara-86 ABSTRACT This research was carried out to determine the effects of different concentrations of foliar applied urea on the grain yield and grain protein content of the bread wheat cv. Marmara-86 under ecological conditions of Bursa in 2000/2001 at the Agricultural Research and Application Center of Agricultural Faculty, Uludağ University. In the field experiment, urea solution at six different concentrations (0%,0.5%,2%, 4% and 8%) were applied as a foliar spray during the stem elongation and at the beginning of heading period. The trial was set up in the randomized complete block design with four replications.