Yüksek irtifa uzun menzil iha tasarımı ve uçuş testleri
Design of high attitude long endurance unmanned aircraft vehicle and flight test
- Tez No: 559994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences, Aircraft Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzün gelişen teknolojileri işe birlikte gerek günlük yaşamda gerekse profesyonel hayatta birçok yenilik bizleri etkilemektedir. Hem dünyada hem de ülkemizde hayatımızı etkileyen teknolojilerden bir tanesi ise insansız hava araçlardır. Gerek askeri gerekse sivil kullanıma uygunluğu, düşük ve yüksek bütçeli ya da küçük ve büyük boyutlu birçok çeşidi bulunan insansız hava araçları(İHA), artık birçok sektörün vazgeçilmezi durumuna gelmiş ve gelmeye devam edecektir. İşte bu çalışmada askeri ve ARGE amaçlı kullanılan HALE ( Yüksek İrtifa Uzun Takat) insansız hava araçlarının, tanımı ve temel gereklilikleri, dünya genelinde pek yeni olan ve ülkemizde henüz bulunmayan HALE sınıfı bir insansız hava aracının tasarım aşamaları çalışılmış, ölçekli bir model üretilerek yer testleri ve uçuş testleri gerçekleştirilmiştir. Böylece ülkemizde ve havacılık sektöründe, bu sınıf bir hava aracının tasarımı ile ilgili bir çalışma oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's evolving technologies, work together in everyday life and many innovations in our professional life are affecting us. One of the technologies that affect our lives both in the world and in our country is unmanned aerial vehicles. Unmanned aerial vehicles(UAV), suitable for both military and civilian use, low and high budget or small and large size, are now indispensable to many sectors and will continue to come. In this study, HALE (High Altitude Long Endurance) unmanned aerial vehicles, which are used for military and civil purposes, have been studied in the design stages of a HALE class unmanned aerial vehicle, which is not new in our country and which is very new in the world. a scale model was produced and ground tests and flight tests were performed. Thus, in our country and the aviation industry, this class is intended to create a study on the design of an aircraft.