Binalarda ısı yalıtım malzemelerinin enerji verimliliği üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of thermal insulation materials on energy efficiency in buildings
- Tez No: 560018
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ZEKİ ARGUNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Binaların ısıtılmasında, enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için ısı yalıtımı tasarımı uygulamaları büyük önem kazanmıştır. Termodinamik temellere dayanılarak oluşturulmuş TS 825 ısı yalıtım standardı ile binaların ısıtılmasında enerjinin verimli kullanılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında Diyarbakır İli Dicle Üniversitesi Kreş Binasında ısı yalıtımı hesabı yapılarak, Binalarda Isı Yalıtım Malzemelerinin Enerji Verimliliği Üzerine Etkisi araştırılmıştır. Enerji, enerji verimliliği ve bu açıdan binalarda ilk olarak sağlanması gereken ısı yalıtımı konusunun temeli olan termodinamik yasaları incelenmiş, bu yasaların uygulandığı TS 825 standardı hesap metodu ve hesap programı hem tanıtılmıştır, hem de uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir. Yalıtım malzemeleri için yıllık ısıtma maliyeti m2 hesabı sonucu Diyarbakır ili için en uygun yalıtım malzemesinin Fenol sert köpük olduğu görülmüştür. Ancak yalıtım malzemesinin birim fiyatı gözönüne alındığında XPS'nin daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thermal insulation design applications have gained great importance in order to provide energy efficiency in the heating of buildings. With the TS 825 thermal insulation standard, which is formed on the basis of thermodynamic principles, it is aimed to use energy efficiently in the heating of buildings. In this thesis, thermal insulation calculation was made in Dicle University Nursery Building in Diyarbakır province and the effect of thermal insulation materials on energy efficiency in buildings was investigated. Energy, energy efficiency and the thermodynamic laws, which are the basis of thermal insulation, which must be provided in buildings in this respect, have been examined. The annual heating cost for the insulation materials is calculated as the result of m2 calculation for the most suitable insulation material for the province of Diyarbakir Phenol hard foam. However, considering the unit price of insulating material, XPS was found to be more advantageous.