Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun kabul edilebilirlik kriterleri
Acceptance criteria of the individual application to the Constitutional Court
  1. Tez No: 560046
  2. Yazar: ŞUAYİP KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bireysel başvuru yolu temel hak ve özgürlüklerin korunması amacına hizmet eden, bu hususta ülkemizde uygulanmaya başlayan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde de uygulanan hukuki bir imkandır. Bireysel başvuru yolu hukuk sistemimize yeni girmiş bir kurum olmakla birlikte kabul edildiği 23.09.2012 tarihinden bugüne kadar kabul edilme gerekçesinde olduğu gibi ülkemiz aleyhine AİHM önünde açılacak davaların azaltılmasını sağlamıştır. Bireysel başvuruları karara bağlamak yetkisi ve görevi ülkemizde Anayasa Mahkemesine aittir. Anayasa Mahkemesi önüne gelen bir bireysel başvuruyu inceleme aşamasında gerek şekil gerekse esas bakımından bazı kabul edilebilirlik kriterleri uygulamaktadır. Bir bireysel başvurunun kabul edilebilirlik aşamasından geçmeden karara bağlanması mümkün değildir. Bireysel başvurunun kabul edilebilirlik kriterlerini taşımayan başvurular kabul edilemez bulunarak reddedilir. Bu çalışmada anayasa mahkemesinin vermiş olduğu kararlar ışığında bireysel başvurunun kabul edilebilirlik kriterleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde bireysel başvurunun genel olarak incelenmesi, işlevi, yasal dayanakları ve konu edilebilecek haklar ele alınmıştır. İkinci bölümde ise kabul edilebilirlik kriterleri; başvuru hakkına sahip kişiler, bireysel başvuru konusunu teşkil eden/etmeyen kamu gücü ihlalleri, olağan kanun yollarının tüketilmesi, otuz günlük süre kriteri, Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi, hukuki yarar kriteri, anayasal açıdan ve başvurucu açısından önemli başvuru olma kriteri, açıkça dayanaktan yoksun olmama kriteri, başvuru hakkının kötüye kullanılmaması kriteri anayasa mahkemesi kararları ile birlikte anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise bireysel başvurunun aşamaları ve anayasa mahkemesinin verdiği karar türleri ele alınmıştır. Sonuç kısmında genel olarak değerlendirme yapılmıştır. Nihayetinde anayasa mahkemesine bireysel başvuru yolu, kabul edilebilirlik kriterleri açısından ele alınıp, anayasa mahkemesinin vermiş olduğu çeşitli kararlarla birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The individual application way is a legal opportunity that serves the purpose of protecting the fundamental rights and freedoms and is implemented in our country in this regard and applied in various countries of the world. The individual application path is an institution which has just entered into our legal system, but it has reduced the cases to be opened against the ECHR against the country as it was accepted for its acceptance from 23.09.2012 until today. The authority and duty to bind individual applications are reserved to the Constitutional Court in our country. The Constitutional Court applies some admissibility criteria in terms of both the form and the basis of the examination of an individual application before the Constitutional Court. It is not possible to conclude an individual application without going through the admissibility phase. Applications that do not meet the admissibility criteria of the individual application are rejected by being considered inadmissible. In this study, the acceptability criteria of the individual application were examined in the light of the decisions of the constitutional court. In the first part of the study, the general examination, function, legal basis and rights of the individual application are discussed. In the second section, the acceptability criteria; the right to apply, the violations of public power that do not constitute the individual application, the exhaustion of ordinary legal remedies, the thirty-day period, the competence of the court, the requirement of legal benefit, the insignificant application, the lack of explicit basis, the abuse of the right of application together with the decisions of the constitutional court it is disclosed. In the third chapter, the stages of individual application and the types of decisions of the constitutional court are discussed. The results are generally evaluated in the conclusion part. Finally, the individual application to the constitutional court was examined in terms of the admissibility criteria and examined with the various decisions of the constitutional court.