Kriz önleme stratejisi kapsamında otel işletmelerinin uygulamış olduğu politikalar: Antalya örneği
The policies applied by hotel managements within crisispreventing strategy: Antalya sample
  1. Tez No: 560047
  2. Yazar: GÖKHAN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA MANAP DAVRAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizde turizm sektörünün yaşamış olduğu ve etkilerinin uzun sürdüğü 2015- 2016 krizinin kendi dinamikleri içerisinde değerlendirilmesi gelecek için önemli sonuçlar sunacaktır. Meydana gelen her kriz birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Krize karşı hazırlıklı olunması ve kriz dönemlerinde etkin politikaların uygulanması krizin aşılmasında etkili rol oynamaktadır. Çalışmanın temel amacını, Türkiye'de 2015-2016 yılları arasında Türk turizm sektöründe etkili olan siyasi ve ekonomik kriz dönemlerinde otel işletmesi yöneticilerinin uyguladığı politikaların belirlenmesi oluşturmaktadır. Araştırma Antalya ilinin Belek, Kemer, Lara-Kundu, Alanya-Manavgat bölgelerinde yer alan 5 yıldızlı ve 1. sınıf tatil köylerinin yöneticileri üzerinde uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların analiz edilmesinde açıklayıcı faktör analizi, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem T-testi ve Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Buna göre kriz önleme strateji kapsamında otel işletmesi yöneticilerinin kriz döneminde uyguladıkları önlemlerin boyutlu yapısı ortaya konmuştur. Otel yöneticilerinin en çok uyguladığı stratejiler Hedef Pazara Yönelik Çalışmalar kapsamında olduğu saptanmıştır. Diğer yandan kriz önleme strateji boyutları ile otel işletmelerinin özellikleri, bölgeleri ve otel işletmesi yöneticilerinin özellikleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Belek bölgesinde yer alan otel işletmeleri Reklam ve Pazarlama Faaliyetleri boyutunda diğer bölgelerde yer alan otel işletmelerine göre daha az önlem alma ihtiyacı duymuşlardır. Kriz yönetimi eğitimi alan otel yöneticileri, kriz yönetimi eğitimi almayanlara göre Reklam ve Pazarlama Faaliyetleri, Kriz Yönetim Süreci, Ortaklıklar
Özet (Çeviri)
The assessment of 2015-2016 crisis whose effects lasted long and experienced by tourism sector of Turkey in its own dynamics is going to supply important results forthe future. Every crisis has different features. Being ready to crisis and applying effective policies on crisis periods are playing important role to overcome the crisis. The main goal of the study is defining the policies which have been applied by hotel managers during political and economical crisis that effected Turkish tourism sector in 2015-2016 in Turkey. The search was carried out with the hotel managers of five star hotels and first class holiday villages which are located on Belek, Kemer, Lara- Kundu, Alanya-Manavgat regions of Antalya City. Explanatory factor analysis, oneway analysis of variance, independent sample T-test and Tukey Test of Post Hoc were used while analyzing the obtained data from the search. According to that the dimensional structure of precautions which were applied by hotel managers within the strategy of avoiding crisis were set forth. The most used strategy by hotel managers was determined as the works to define target markets. Furthermore, the relations between the dimensions of avoiding crisis and the features of hotel managements, regions and features of hotel managers were defined. When compared with other regions, the hotel managements which are located on Belek Region needed fewer precautions on the dimension of advertisement and marketing. It is concluded that the hotel managers who have crisis management training pay more attention on the dimensions of advertisement and marketing activities, crisis management process, partnership and organization structure than the managers who do not have crisis management training.