Kahramanmaraş ilinde çerezlik ayçiçeği üretim faaliyetinin ekonomik analizi
Economic analysis of confectionary sunflower production activity in Kahramanmaraş province
- Tez No: 560077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma ile Kahramanmaraş ilinde çerezlik ayçiçeği üretimi yapan çiftçilerin sosyo-demografik özelliklerini ortaya koymak ve ayçiçeği üretim faaliyetinin ekonomik analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çerezlik ayçiçeği üretimi yapılan işletmeler arasında tabakalı örnekleme yöntemi ile 10 köyden 71 işletme belirlenmiş ve bu işletmeler ile 2017 Temmuz ayında yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucu çerezlik ayçiçeği üreticilerinin ortalama yaşı 49,90, tarımsal üretim faaliyeti tecrübesi 27,13 yıl, çerezlik ayçiçeği üretim faaliyeti süresi 17,70 yıl olarak tespit edilmiş olup, üreticilerin %43,60'ı ortaokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Araştırma bölgesinde yapılan anketler sonucunda çerezlik ayçiçeği üretimi yapılan işletmelerin ortalama olarak 30,30 dekarlık bir alanda üretim yaptıkları belirlenmiştir Çerezlik ayçiçeği üretimi için; dekara toplam masraf içindeki değişken masraflar oranı %67,58, iken sabit masrafların oranı %32,42'dir. Bölgede çerezlik ayçiçeği üretim maliyeti 1,92 TL/kg'dır. İşletmeler ortalamasında brüt kâr 770,81 TL/da, nispî kâr 2,34 olarak hesaplanmıştır. Çiftçilerin prim desteği alamadıklarından yüksek girdi fiyatları karşısında güçlük çektikleri görülmüştür. Üreticilere prim desteği verilmesi ve diğer girdi desteklerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the socio-demographic characteristics of farmers engaged in confectionary sunflower production in Kahramanmaraş province and to make economic analysis of confectionary sunflower production activity. 71 enterprises from 10 villages were determined by stratified sampling method among the confectionary sunflower production enterprises and face to face survey was conducted with these enterprises in July 2017. As a result of the research, average age was determined as 49,90, agricultural production activity of confectionary sunflower producers was determined as 27,13 years, confectionary sunflower production activity period was determined as 17,70 years and 43,60% of the producers were found to be secondary school graduates. As a result of the surveys conducted in the research region, it is determined that the confectionary sunflower production enterprises produce on average 30,30 decares. For confectionary sunflower production; the variable rate of total expenses per decare is 67,58%, while the fixed costs are 32,42%. Confectionary sunflower production cost in the region is 1,92 TL/kg. Gross profit was calculated as 770,81 TL/da and the cost benefit ratio was calculated as 2,34. It was observed that farmers did not receive premium support and had difficulties in the face of high input prices. It is recommended to provide premium support to producers and to increase other input supports.