Ekolojik kriz: Derin ekoloji ve toplumsal ekoloji görüşleri ve eleştirileri
Ecological crisis: Views and criticisms on deep ecology and social ecology
- Tez No: 560078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde dünya, birtakım insan faaliyetlerinin sonucunda ekolojik bir yok oluş tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu tehlike karşısında birçok önleyici önlemler ve tezler ortaya atılmıştır. Bu tezlerden öne çıkan ikisi Arne Naess önderliğinde ortaya koyulan derin ekoloji ve Murray Bookchin'in ortaya koyduğu toplumsal ekoloji görüşüdür. Derin ekoloji ekolojik krizin kaynağını insanmerkezci yaklaşım olarak görmektedir. Sadece ekonomik düzeyi yüksek ülke insanının refahının düşünülmesine karşı çıkarak bütüncül bir bakış açısı sergilemiştir. Bu bakış açısı sadece insanları değil bütün canlıları kapsamaktadır. Toplumsal Ekoloji ise ekolojik krizin kaynağını hiyerarşi ve tahakkümde aramaktadır. İnsanın doğadaki yerinin belirsizleşmesi insan-doğa, insan-insan ilişkilerinin yapısını bozmaktadır. Doğanın özyapısında insan-insan, insan-doğa ilişkilerinde gözlemlenen tahakküm ilişkileri aslında ekosistemde mevcut değildir. İnsanın doğayla olan kavgası, insanla insanın kavgasının uzantısıdır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekoloji ve ekoloji biliminin tarihi ortaya konulmaktadır. Ekolojik krizin ne olduğu ortaya konularak mevcut ekolojik durum değerlendirilmektedir. İkinci bölümde derin ekolojinin düşünsel arka planı, ilke ve çözüm önerileri ve karşılaştığı eleştiriler ele alınıp değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm ise toplumsal ekolojiyi oluşturan ilkeler ve ekolojik krizi aşma önerileri ele alınmakta ve muhatap olduğu eleştiriler değerlendirilmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise tüm bölümlerin genel bir değerlendirilmesi ve çıkarımlarına yer verilerek sonuç bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the world is facing against a threat of ecological annihilation due to various human activities. Many preventive measures and arguments have come up against this threat. Two of the leading arguments of these are the deep ecology, set forth under the leadership of Arne Naess, and the social ecology, brought about by Murray Bookchin. Deep ecology acknowledges the source of deep ecological crisis as the human-centered approach. With the objection against protecting the prosperity of solely those with high income in a nation and displayed a holistic view. This point of view comprises not only the people but all the living beings, too. Social Ecology is seeking the source of ecological crisis in hierarchy and dominance. As the human's place in nature becomes indistinct, it disrupts the human-human relationships. Within the character of nature, the dominance relations observed in human-human, human-nature are not actually present in the ecosystem. Human's struggle with nature is the extension of human's struggle with humans. The thesis is comprised of four sections. In the first section, ecology and the history of science of ecology is presented. The current ecological situation is evaluated by revealing what the ecological crisis is. In the second section, the intellectual background of deep ecology, its principles and solution recommendations along with the criticism encountered by are taken into consideration and evaluated. In the third section the principles comprising the social ecology and recommendations on overcoming the ecological crisis along with the evaluation of the criticism subjected. And in the fourth and final section, a conclusion section is created by including a general assessment and inferences of all other sections.