İbn Sînâ felsefesinde Sudûr teorisi
Theory of emanation in the philosophy of Avicenna
- Tez No: 560076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sudûr teorisi, başka bir deyişle feyz teorisi, Plotinus'tan başlayarak felsefe tarihinde hep var olmuş bir teoridir. İslam dünyasında Fârâbî ve İbn Sînâ gibi filozoflar teoriyi geliştirmişler ve felsefi sistemlerinde bu teorik malzemeyi kullanmışlardır. Buna karşılık, sudûr teorisini ve teorinin savunucuları olan Fârâbî ve İbn Sînâ'yı Gazzâlî, İbn Rüşd ve Ebü'l Berekât el-Bağdâdî gibi bazı Müslüman filozoflar ve düşünürler tarafından sık sık tenkide uğranmıştır. Bu çalışmada, İbn Sînâ'nın sudûr anlayışı, yaklaşımları eserleri bağlamında incelenecektir. Diğer filozoflara göre sudûr teorilerinin karşılaştırılması ve eleştirilerine de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The emanation theory is a theory that has always existed in the history of philosophy starting from Plotinus. In the Islamic world, philosophers such as al-Fârâbî and Avicenna developed the theory and used this theoretical material in their philosophical systems. On the other hand, some Muslim philosophers and thinkers such as al-Ghazali, Ibn Rushd, and Abu'l Barakat al Baghdâdî have frequently criticized the emanation theory and its defenders like Farabi and Avicenna. In this thesis, the understanding and approaches of Avicenna's emanation theory will be examined in the context of his works. According to the other philosophers, the comparison and criticism of the emanation theory will be included.