Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında asgari sanık hakları
Minimum rights of defendants In the light of the European Court of Human Rights Case-laws
  1. Tez No: 560081
  2. Yazar: MÜNEVVER İREM GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ceza yargılamasının değişmeyen tek süjesi sanıktır. Bütün bir ceza yargılaması bu değişmeyen tek süjenin suçlu olup olmadığının saptanması için gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda ceza yargılamasının amaçlarından biri de adil yargılanma hakkına riayet edilerek maddi gerçeğe ulaşılması olduğu göz önünde bulundurulduğunda sanığın bazı temel haklara sahip olması iddia makamının iddiasına karşın sanığın savunmasını etkili şekilde gerçekleştirmesine hizmet edecek bu da iddia ile savunma arasında dengenin oluşmasını sağlayacaktır. Bu haklar Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6/3. maddesinde yer almaktadır. Anılan maddede de ifade edildiği üzere sanığın en azından bu haklara sahip olması gerekmektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan bu haklar; suç isnadını en kısa sürede ve anladığı dilde öğrenme hakkı, savunmasını hazırlaması için gerekli zaman ve gerekli kolaylıklara sahip olma hakkı, kendini bizzat savunma ve avukat yardımından yararlanma hakkı, iddia tanıklarını sorguya çekmek veya çektirmek ve iddia ve savunma tanıklarının eşit şartlar altında dinlenmesi hakkı ve son olarak tercüman yardımından ücretsiz olarak yararlanma hakkıdır. Yine her ne kadar AİHS'in 6/3. maddesinde yer almasa da AİHS'in 6/1. maddesinde zımnen anılan susma ve kendini suçlamama hakkı da önemi sebebiyle bu çalışmada incelenmiştir. Çalışma kapsamında AİHM kararları ile sanığın haklarının nasıl ele alındığı ve Türk hukukundaki durum incelenerek sanık haklarına ilişkin karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The only unchanging subject of the criminal proceedings is the defendant. An entire criminal proceeding is carried out to determine whether this unchanging single subject is guilty. In this context, by taking into consideration that one of the objectives of the criminal proceedings is the achievement of the material truth by respecting the right to a fair trial the defendant's having some basic rights will serve to defend the defendant's defense effectively despite the claim of the prosecution and this will ensure the balance between the prosecution and the defense. These rights are regulated in the Article 6/3 of European Convention which Turkey is also a signatory. As stated in the aforementioned article, the defendant should have at least these rights. These rights that constitute the subject of the study are, right to be informed of charges, right to prepare one's defence, right to defend oneself in person or through a lawyer, right to question the witness and the right to call witness, right to free assistance of an interpreter. Although it is not included in ECHR Article 6/3, as a result of the interpretation of Article 6/1 of the ECHR, it is understood that the right to silence and not to incriminate oneself are implied and they have been examined in this study due to their importance. Within the scope of the study, the ECtHR judgments and how the rights of the accused were handled and the situation in Turkish law were examined and solutions were proposed to the problems encountered in relation to the rights of the defendant.