Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu
The crime of recording personal data
  1. Tez No: 700281
  2. Yazar: ELİF RANA UYAR ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SESİM SOYER GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Kişisel verilerin korunması hakkı bireylerin sahip olduğu diğer hak ve özgürlüklerin kendi benliklerinde ve dış dünyada ortaya çıkabilmesi için gerekli unsurlardan biridir. Her gün gelişen bilişim teknolojileri ise kullanım amacı değiştiğinde kişisel verilerin korunması hakkının çoğu zaman fark edilmeden dahi ihlal edilmesine sebep olmaktadır. Kişiler bu ihlalleri, ancak kendilerini otomatik olarak yaptıkları bir uğraşta bulduklarında fark etmektedir. Dolayısıyla temel hak ve özgürlüklerin korunması açısından bu hak oldukça önemlidir. Uluslararası alanda bu hakkın korunmasına yönelik birçok düzenleme yapılmıştır. Aynı şekilde Türk Hukuku'nda da düzenlemeler getirilmiştir. Anayasa madde 20/3 'de kişisel verilerin korunması hakkı düzenlenmiştir. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile bu alana ilişkin temel düzenlemeler belirlenmiştir. Ayrıca diğer kanunlarda da kişisel verilerin korunmasına ilişkin çeşitli hükümler yer almıştır. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu da kişisel verilerin korunmasına dair hükümler getiren bir kanundur. TCK'nın özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar bölümünde ve 135. maddesinde yer alan kişisel verilerin kaydedilmesi suçu da bu düzenlemelerdendir. Kişisel verilerin işlenmesi açısından kaydetme eylemi en sık rastlanan durumlardandır. Bir konunun ceza normları ile düzenlenmesi nispeten toplum nezdinde caydırıcılığı arttırmaktadır. Caydırıcılık, getirilen korumanın önleyici niteliğini de arttırmaktadır. Dolayısıyla bu yönden de kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun düzenlenmiş olması oldukça değerlidir. Çalışma kapsamında kişisel verilerin kaydedilmesi suçu doktrin, içtihat ve mevzuattan yararlanılarak kişisel veri kavramı ve kişisel verilerin korunması hakkı, bu hakkının diğer hak ve özgürlüklerle bağlantısı, bu hakka ilişkin uluslararası ve ulusal düzenlemeler ile birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for the individiual rights and freedoms to be fully actualized, the right to protection of personal data must be established. The information technologies which develop every day, on the other hand, cause the violation of the right to protection of personal data, often unnoticed, when the purpose of use changes. The protection of personal data becomes a necessity in order to prevent these violations and to protect other fundamental rights and freedoms. In the international arena, many regulations have been made to protect this right. Similarly, regulations have been made in Turkish Law either. The right to protection of personal data is regulated in article 20/3 of the Constitution. Through the Law no. 6698 on the Protection of Personal Data, the basic regulations concerning this area have been specified. In addition, various provisions regarding the protection of personal data have been included in other laws. Turkish Criminal Code No. 5237 is also a law in which provisions regarding the protection of personal data are established. The crime of recording personal data regulated in the section of crimes committed against private life and the confidential sphere of life and article 135 of the Turkish Criminal Code is among these regulations. The act of recording is one of the most common situations in terms of processing personal data. Regulating of an issue with penal norms relatively increases deterrence in the eyes of society. Deterrence also increases the preventive nature of the protection. Therefore, also in this respect, it is quite valuable that the crime of recording personal data is regulated. Within the scope of this study, the concept of personal data and the right to protection of personal data, the connection of this right with other rights and freedoms, along with the international and national regulations regarding this right, were examined by making use of the doctrine, judicial precedent and legislation.