Sosyo-kültürel açıdan çocuk gelinler ve sesin mahremiyeti:(Doğubayazıt örneği)
Sociocultural region child brides and sound privacy: (Case of Doğubayazit)
  1. Tez No: 560110
  2. Yazar: ESMA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYREM TUNA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Erken evlilikler ve çocuk gelin olgusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de karşılaşılan sosyal problemlerden biridir. Bu evlilikler erkek çocuklarından ziyade daha çok kız çocuklarını etkilemektedir. Ataerkilliğin hâkim olduğu geleneksel toplumlarda çocuk gelin olgusu geleneklere dayandırılarak meşru hale getirilmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada, sosyo-kültürel faktörlerin çocuk gelin olgusuna etkileri ve sesin mahremiyeti bağlamında kadınların erken evliliklerinde ne şekilde susturuldukları ve bu suskunluğun yarattığı sorunların sorgulanması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede araştırma verileri, 20 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, derinlemesine görüşme tekniği ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Literatürdeki erken evlilik çalışmalarından farklı olarak sosyo-kültürel temelden hareketle erken evlilik gerçekleştiren kadınların yaşadığı sorunların sesin mahremiyeti bağlamında ele alınması araştırmanın önemini arttırmaktadır. Araştırma sonucuna göre, geleneksel faktörlere bağlı olarak sesin mahremliğinin erken evliliklerde ve çocuk gelin olgusu üzerinde etkisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Early marriages and child bride phenomenon is one of the social problems encountered in our country as in the whole world. These marriages affect girls more than boys. In traditional societies that are dominated by patriarchy, child-bride phenomenon is legitimized based on traditions. In this study, it is aimed to question the effects of sociocultural factors on the phenomenon of child bride and the ways in which women are silenced in early marriages in terms of the privacy of voice and the problems caused by this silence. In this context, face-to-face interviews were conducted with in-depth interview technique using semi-structured interview form with 20 female participants. Unlike the early marriage studies in the literature, it is important to investigate the problems experienced by women who have an early marriage based on socio-cultural background in the context of the privacy of voice. According to the results of the study, the effect of the privacy of sound on early marriages and child bride phenomenon was found due to traditional factors.