Uluslararası koruma statüsünün sona ermesi ve iptali
End and cancellation of international protection
- Tez No: 560111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlık tarihi boyunca zulüm, baskı gibi nedenler insanları göç etmeye zorlamıştır. Yaşanan bu göçler sonucu insanlar, kendi vatandaşı oldukları ülkenin koruması yerine sığındıkları ülkelerin korumasını talep etmişlerdir. Bunun sonucu olarak, sığınılan ülke konumuna gelen ülkelerin, hem kendi vatandaşlarının hem de ülkelerine sığınanların haklarını koruma yükümlülükleri doğmuştur. Bu durum da uluslararası koruma hukukunu doğurmuştur. Sığınılan ülkelerin, sığınmacılarını korumak ve zulüm tehlikesi içerisine göndermemek gibi yükümlülükleri olsa da; bu ülkelere, sığınmacılarının sığınma haklarını sona erdirme ve iptal etme hakları da tanınmıştır. Zira kişilerin sığınma ihtiyaçlarının bulunmadığı yahut bu ihtiyaçlarının zaman içerisinde ortadan kalktığı durumlar gözlenebilmektedir. Ayrıca kişinin sığınma ihtiyacı bulunsa da kişi, çeşitli sebeplerle korunmaya layık görülmemektedir. Bu çalışmada uluslararası korumayı sona erdiren ve uluslararası korumanın iptaliyle sonuçlanan sebepler incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken örnek kararlar ışığında konu ile ilgili tartışmalı hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Persecution and oppression throughout human history forced people to emigrate. As a result of these migrations, people demanded the protection of the countries in which they are sheltering instead of the protection of the country they are citizens. As a result, countries that have become refugees have the obligation to protect the rights of both their own citizens and those who seek refuge in their countries. This gave rise to international protection law. Despite the fact that the countries of asylum have obligations, such as protecting their asylum seekers and not sending them in danger of persecution, they have also been granted the right to terminate and cancel the asylum-seekers' rights. It is possible to observe situations in which people do not have asylum needs or when these needs disappear. In addition, the person is not deemed worthy of protection for a variety of reasons, even if the person needs asylum. In this study, the reasons that terminate and cancel international protection are examined. In the light of the exemplary decisions in this review, controversial issues related to the subject were mentioned.