Döviz kurlarında oynaklık yayılım etkilerinin MGARCH ile modellenmesi
Modeling the effects of volatility propagation in exchange rates with MGARCH
- Tez No: 560113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Volatilite, finansal piyasalarda belirli bir ürünün belirli bir zaman içerisinde fiyatında yaşanan değişimidir. Riskin temel göstergesi olan volatilite, finansın en önemli konularından birini oluşturmaktadır. Finansal zaman serilerinde volatilitenin modellenmesi ve tahmini önemle üzerinde durulan konulardan biridir. Bu çalışmada da Türk lirasının farklı ülkelerin para birimlerine karşı değerinde yaşanan oynaklıkların yayılım etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma Ocak 2005- Mart 2019 döneminden oluşup, aylık verileri kapsamaktadır. Türkiye'nin en çok ticaret bağlantısının bulunduğu ülke para birimleri çok değişkenli GARCH (M-GARCH Dinamik Koşullu Korelasyon) modeli ile irdelenmiştir. Burada temel amaç çok değişkenli M-GARCH modellerini kullanarak Türkiye'nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimleri arasındaki oynaklık yayılım ilişkisi üzerine detaylı bir araştırma gerçekleştirmektir. Ayrıca volatilite kavramı, çok değişkenli GARCH modellerinin istatistiki özellikleri tahmin yöntemleriyle incelenmek istenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre beş değişken için Dinamik Koşullu Korelasyon modelinde anlamlı bulgulara ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra incelenen para birimleri arasında oynaklık etkileşiminin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Volatility is the change in the price of a particular product in a given time in financial markets. Volatility, which is the main indicator of risk, constitutes one of the most important issues of finance. Modeling and estimation of volatility in financial time series is one of the topics that are emphasized. In this study, it is examined whether the volatilities experienced in the value of the Turkish lira against the currencies of different countries have spread effects. The study includes monthly data for the period January 2005 - March 2019. Turkey's top trade links with countries where currencies of multivariate GARCH (Dynamic Conditional Correlation GARCH-M) were investigated by model. The main objective of the study is using multivariate M-GARCH of countries have an important share in Turkey's foreign trade carry out a detailed study on the relationship between currency volatility spread. In addition, the concept of volatility and statistical properties of multivariate GARCH models were investigated by estimation methods. According to the results, significant results were obtained in Dynamic Conditional Correlation Model for five variables. In addition, it is concluded that there is volatility interaction between the currencies examined.