Sentetik kannabinoidlerin HBV aşılamalarında antikor yanıtı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effect of synthetic cannabinoids on antibody response in HBV vaccination
  1. Tez No: 560135
  2. Yazar: SERKAN KÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BAŞALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Hepatit B ve Sentetik Kannabinoidler önemli bir halk sağlığı sorunudur ve her iki sorunda önlenebilir halk sağlığı sorunları arasındadır. Alkol, sigara, eroin vb. materyallerin şekillendirdiği kronik bağımlılık immün sisteme hasar vererek hem yapay hem de doğal aktif bağışıklığı baskılayabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı THC'ye benzer etki oluşturan JWH-018'in Hepatit B aşısı öncesinde veya sonrasında antikor titresindeki değişimlerine olası etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmada 25 adet C57BL/6 fare kullanılmıştır. Fareler 3 gruba bölünmüştür. Deney grubu farelere JWH-018 ve Hepatit B aşısı uygulanmıştır. Kontrol grubu farelere ise sadece Hepatit B aşısı uygulanmıştır. Farelerden alınan kanlar ELISA okuyucusunda 405 nm'de okultulmuştur. Bulgular: Kontrol grubu ile Deney Grubu 1 ölçümleri arasında 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Hepatitis B and Synthetic Cannabinoids are important public health problems and are preventable public health problems. Alcohol, cigarettes, heroin etc. dependence on materials can suppress both acquired and natural immun response by damaging the immune system. The main aim of this study was to investigate the possible effect of JWH-018 on antibody titer changes before or after Hepatitis B vaccination. Materials and Methods: 25 mice (C57BL6) were used in the study. Mice were divided into 3 groups. JWH-018 and Hepatitis B vaccine were administered to the experimental group. Control group mice received only Hepatitis B vaccine. Blood from mice was read at 405 nm in the ELISA reader.