Endüstriyel demokrasi bağlamında Türkiye'de kamu sendikacılığı üzerine bir araştırma
Public unionism in Turkey in the context of industrial democracy a qualitative research
- Tez No: 560155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Endüstriyel demokrasi kavramı geleneksel örgüt ve yönetim anlayışının çalışanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri en aza indirmek, siyasal demokrasiyi uygulamak için uygun ortamı oluşturmak ve çalışanların örgütlerde yönetimde var olabilmesi için ortaya atılmış en yeni yönetim biçimlerinden biri olmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de endüstriyel demokrasi kavramının uygulama alanında birçok örneği bulunmaktadır. Sanayi devrimi sonrası meydana gelen devlet sistemlerindeki büyümenin, ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda etkili olmaya başlamasıyla, kamu hizmetleri yaygınlaşmış ve bu durum toplumun önemli bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Bu büyümenin ardından ortaya çıkan beyaz yakalı“memur”sınıfı da endüstriyel demokrasi kavramı içinde yerini almaktadır. Bu çalışmamızda endüstriyel demokrasinin işçiler üzerindeki tarihsel gelişiminin ardından tüm çalışanları ilgilendiren bir konu haline gelmesiyle, toplumumuzun önemli bir bölümünü oluşturan kamu görevlilerinden biri olan memurların yönetime katılma, özyönetim ve danışma gibi endüstriyel demokrasinin özelliklerden olan alanlarda, meslek hayatlarında karşılaştıkları ast-üst ilişkisi arasındaki kopukluk, kendileri hakkında verilecek kararlara katılamama gibi sorunları ele almaktadır. Çalışma kapsamında tüm kamu görevlilerinin hak ve çıkarlarını savunan kamu sendikalarının, üst kuruluşları olan Kamu Konfederasyonlarının, endüstriyel demokrasiye bakış açılarını nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme yönetimi ile uygulanmıştır. Çalışmamızda konfederasyon başkanlarının kamuya hizmet alanında çalışanların endüstriyel demokrasi fikirleri doğrultusunda çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of industrial democracy is one of the newest forms of management put forward in order to minimize the negative effects of traditional organization and management on the employees, to create a suitable environment for the implementation of political democracy and to ensure that employees are present in management in organizations. There are many examples in the world and Turkey in the field of application of the concept of industrial democracy. As the growth in the state systems after the industrial revolution began to be effective in economic, social and political fields, public services became widespread and this situation became an important part of the society. The white-collar“civil servant”class that emerged after this growth takes its place in the concept of industrial democracy. In this study, after the historical development of industrial democracy on workers, it became a matter of interest for all employees, and the disconnect between the civil servants, one of the public servants who constitute an important part of our society, in the special fields of industrial democracy such as participation in management, self-management and counseling, and the subordinate-upper relationship in their professional lives. It also addresses issues such as inability to participate in decisions about themselves. Within the scope of the study, the perspectives of public trade unions, which are the supreme organizations of the public unions, defending the rights and interests of all public officials, to industrial democracy were applied through interview management, which is one of the qualitative research methods. In our study, inferences were made in line with the ideas of industrial democracy of confederation presidents working in the field of public service.