Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve dürtüselliğin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative investigation of cognitive emotion regulation strategies and impulsivity in individuals that have substance use disorder with the healthy control group
  1. Tez No: 560159
  2. Yazar: BUSE BEYZA AYDOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, madde kullanım bozukluğu olan bireylerin duygu düzenlemek için kullanmış oldukları bilişsel stratejiler ile dürtüsellik düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, NP İstanbul Beyin Hastanesi AMATEM Birimi'nde Aralık 2018-Mart 2019 tarihleri arasında 42 erkek madde kullanım bozukluğu olan bireyle ve cinsiyet, yaş değişkeni açısından eşleştirilen 60 sağlıklı erkek bireyle gerçekleştirilmiştir. Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Barrat Dürtüsellik Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Madde kullanım bozukluğu olan bireyler ile kontrol grubunun bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin kendini suçlama, felaketleştirme, diğerlerini suçlama ve uyumsuz stratejileri daha yüksek bulunmuştur. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin dikkat, plan yapamama ve toplam dürtüsellik düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde plana tekrar odaklanma stratejisi ile dikkatle ilişkili dürtüsellik düzeyleri arasında negatif anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively examine the relationship between cognitive emotion regulation strategies and impulsivity levels in control group. Research was conducted between 42 male person that has substance use disorder and 60 healthy males matched for gender, age variable between December 2018 and March 2019 at the NP Istanbul Brain Hospital. Data was collected by personal information form, cognitive emotion regulation scale and Barrat impulsivity scale. A significant relationship was found between individuals with substance use disorder and cognitive emotion regulation strategies of control group. Individuals with substance use disorder that had higher self-blame, catastrophizing, blame others and incompatible strategies had significantly high attention impulsivity, non-planning and total impulsivity levels. Individuals with substance use disorder, negative significant correlation was found between strategy to refocus the plan and impulsivity levels associated with attention .