Demografik değişkenlere göre dinî tutumlar: Konya örneği
Religious attitudes according to demographic variables: Konya example
  1. Tez No: 560178
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALEDDİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu çalışmada Konya'da yaşayan bireylerin dini tutumlarının bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Konya ilinde yaşayan 105 kadın ve 503 erkek olmak üzere toplam 608 birey katılmıştır. Örneklemde yer alan kişilerin dini tutumlarının belirlenmesinde Ok (2011) tarafından geliştirilen“Dini Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 programında frekans analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların dini tutumlarının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study aimed to investigate the religious life styles of individuals living in Konya and in the low-income group according to some demographic variables. A total of 608 individuals (105 female and 503 male) living in Konya participated in the study. ''Religious Attitude Scale'' developed by Ok (2011) was performed to determine the religious attitudes of the participants. Frequency analysis, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test in SPSS 22.0 program were utilised in the statistical analysis of the data of the study. As a result of the study, it was determined that the religious attitudes of the participants were reasonably high.