Din görevlilerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçları üzerine bir araştırma (İç Batı Anadolu bölümü örneği)
A research on the needs of religious officers in-service training (Example of the department of domestic Anatolia)
- Tez No: 560180
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırma din görevlilerinin(imam-hatip ve müezzin-kayyımların) alan bilgisi, eğitme-öğretme ve genel kültür konularındaki hizmet içi eğitime olan ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yaygın din eğitimi faaliyetini yürüten din görevlileri (imam-hatip ve müezzin-kayyımlar), örneklemini ise Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde görev yapan din görevlilerinin bağlı oldukları il-ilçe müftülüklerinin aylık toplantılarına katılan imam-hatip ve müezzin-kayyımlar oluşturmaktadır. Nicel desenli olarak tasarlanan araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Söz konusu anket, hizmet içi eğitim ihtiyacını belirlemeye yönelik beşli likert tipi dereceleme sistemine göre geliştirilmiştir. 792 katılımcı ile gerçekleştirilen bu araştırmada din görevlilerine üç bölümden oluşan anket soruları uygulanmıştır. Birinci bölümde kişisel bilgiler ile daha önce gerçekleştirilen hizmet içi eğitimlere katılım durumlarını tespit sorularına, ikinci bölümde hizmet içi eğitime bakışlarına ilişkin sorulara ve üçüncü bölümde ise temel alan, eğitme-öğretme ve genel konular ile ilgili sorulara yer verilmiştir. Araştırmada din görevlilerinin temel alan bilgisi, eğitme-öğretme ve genel konularda duydukları hizmet içi eğitim ihtiyaçları tespit edilmiştir. Ayrıca imam-hatip ve müezzin-kayyımların görev yeri, görev türü, mezun olunan okul ve görev süresi, hafızlık gibi değişkenlere göre hizmet içi eğitim görüşleri, temel alan bilgisi, eğitme-öğretme ve genel konularda farklılaşma durumları incelenmiştir. Araştırmanın verileri imam-hatip ve müezzin-kayyımların temel alan bilgisi, eğitme-öğretme ve genel konularda yoğun olarak hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştur. Bu tespitler doğrultusunda din görevlilerine ve ilgili paydaşlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSRACT This study was conducted in order to determine the in-service training needs of religious officials (imam-hatip and müezzin-kayyim) in field knowledge, education-teaching and general culture issues. The universe of the study is consisted of religious officials (imam-hatip and muezzin–kayyim) who carry out informal religious educational activities within the Directorate of Religious Affairs and the sampling of the study is consisted of Imam Hatip and Muezzin-Kayyim who attend in monthly routine meetings of muftiate of religious officials working in Usak, Afyonkarahisar and Kutahya provinces. Survey technique was used as the data collection tool in this quantitatively designed study. The related survey was developed in accordance with five likert type of grading system for determining the in-service training needs. Survey questions consisting of three sections were applied to religious officials in this study with 792 participants. In the 1st section personal information and the questions to identify the attendence to the in-service trainings conducted before, in the 2nd section the questions about the attitudes towards in-servive training and in the 3rd section the questions about subject matter field, education and teaching and general issues were included. The in-service training needs of religious officials in basic subject matter knowledge, education and teaching and general issues were determined. In addition, whether Imam-Hatips and Muezzin-Kayyims differenciate in in-service training attitudes, basic subject matter knowledge, education and teaching and general issues according to the variables such as place of duty, type of duty, the graduated school and length of service and catamity or not were investigated. The research data presented that Imam-Hatips and Muezzin-Kayyims highly needed for in-service training in basic subject matter knowledge, education and teaching and general issues. In accordance with these determinations, recommendations were suggested to the religious officials and related partners.