Ortaokul-imam hatip ortaokulu Kur'an'ı Kerim dersi öğretim programının incelenmesi (Afyonkarahisar örneği)
Examining secondary school-imam hatip secondary school Qur'an lesson curriculum (Afyonkarahisar sample)
- Tez No: 560181
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BUYRUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Kur'an-ı Kerim Dersi”öğretim programının öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Tarama modelindeki araştırmanın öğrenci örneklemini Afyonkarahisar il merkezinde 11 farklı ortaokulda öğrenim gören 500 öğrenci oluşturmaktadır. Öğretmen örneklem grubunu ise Afyonkarahisar il merkezinde görev yapan 150 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) branş öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada nitel verilerin elde edilmesi aşamasında toplam 12 öğretmene ulaşılmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve öğretmenlere ve öğrencilere yönelik ayrı ayrı geliştirilen“Kur'an-ı Kerim Dersi Öğretim Programı Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin Kur'an-ı Kerim dersi öğretim programına ilişkilerinin görüşlerinin olumlu ve iyi düzeyde olduğu; bu görüşlerin cinsiyet, okul türü, bireysel çalışmalar yapma, sınıf, dersin zorluk derecesi, ders çalışma süresi ve ders eksikliklerini tamamlama şekli değişkenleri açısından anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin Kur'an-ı Kerim dersi öğretim programına yönelik görüşlerinin olumlu ve iyi düzeyde olduğu bulgusu elde edilmiştir. Ayıca, öğretmen görüşlerinin cinsiyet değişkeni açısından farklılaşırken; yeni öğretim programı ile ilgili seminere katılma, alanla ilgili gelişmeleri takip etme ve mesleki kıdem değişkenleri açısından farklılaşmamaktadır. Bununla birlikte öğretmenler öğretim programının etkili/verimli olduğu, derse ayrılan sürenin yeterli olduğu ve programın anlaşılır olduğu şeklinde olumlu görüşlerini dile getirmişlerdir. Buna karşın programının öğrenci seviyesine uygun olmadığı, ders süresinin yeterli olmadığı ve öğretim materyallerinin eksik olduğu yönünde olumsuz görüşlerini dile getirmişlerdir. Öğretmenler, programın öğretici, kolaylaştırıcı ve etkili olduğunu düşünürken; esneklik sağlamadığı, etkileşimin zor olduğu, öğrenciler için zorlayıcı olduğu, günlük hayatla ilişki kurulamadığı ve uygulamaya çok fazla yer verilmediği kanaatindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and evaluate the 'Quran Lesson“ curriculum according to the views of teachers and students. The sample of the study, which was designed as a survey model, consisted of 500 students studying at 11 different secondary schools in the center of Afyonkarahiar province. The teacher sample group consisted of 150 Religious Culture and Moral Knowledge teachers working in the center of Afyonkarahisar province. The quantitative data of the study was obtained from 12 teachers. In the study, a form prepared by the researcher to obtain demographic information and scales of ”Quran Lesson Curriculum Evaluation Scale" developed for teachers and students separately by the researcher were used as data collection tools. As a result of the research, it was seen that the opinions of the students on Quran lesson curriculum were positive and at a good level. On the other hand, it was found that the opinions of the students about the Qur'an lesson curriculum differed significantly in terms of gender, type of school, conducting individual studies, class, difficulty level of the course, duration of course and the way of completing the course deficiencies. Similarly, teachers' opinions on Quran lesson curriculum were found to be positive and at a good level. In addition, teachers' opinions differed significantly in terms of gender variable; while it did not differ in terms of attending the seminar related to the new curriculum, following the developments in the field and year of work experience variables. In addition, teachers stated that the curriculum is effective/efficient, the duration of the course is adequate and that the curriculum is understandable. However, they expressed their negative views on the issues that the curriculum is not suitable for the student level, that the duration of the course is not sufficient and that the teaching materials are insufficient. On the other hand, while teachers have the opinions that the program is instructive, facilitating and effective, they stated that it does not provide flexibility and interaction among the students in the class, it is challenging for students and does not help students to make connections with their daily lives and does not give much practice. In addition, the high number of subjects, the crowded classes and the family factor were among the negative opinions expressed by the teachers.