Genetik absans epilepsi modeli WAG/Rij sıçanlarda nanopartikül bağlı antiepileptik ilacın kan-beyin bariyeri dinamikleri ve antiepileptojenik etkileri
Blood brain barrier dynamics and antiepileptogenic effects of antiepileptic drug- bound nanoparticle in WAG/Rij rats as a genetic absence epilepsy model
- Tez No: 560221
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN, PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Epilepsi, dünya'da 65 milyondan fazla insanı etkileyen kronik nörolojik bir hastalıktır. Epilepsinin alt gruplarından biri olan absans epilepsi çocuklarda ve ergenlerde otozomal dominant kalıtımlı ve genetik altyapılı bir epilepsi türü olarak görülmektedir. Antiepileptik ilaçların başlıca beyin kan damarlarının endotel hücrelerince oluşturulan kan-beyin bariyeri (KBB) nedeniyle beyine geçişlerindeki sınırlama, etkin tedavinin önünü önemli bir ölçüde kapatmaktadır. Erişkin WAG/Rij sıçanların kullanıldığı bu çalışmada, nöro-nanoteknoloji yöntemlerinde bir taşıyıcı olarak kullanılan altın nanopartikül (ANP) lakosamid (LCM) ile ilişkilendirildikten sonra, bu antiepileptik ilacın nöbetler üzerine olan etkileri gösterilmeye çalışıldı. ANP'nin nöbetler üzerine olan uzun süreli etkilerini görmek için sağ ve sol hipokampusa yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla elektroensefalografi (EEG) kaydı alındı ve anksiyete seviyelerini göstermek için yükseltilmiş artı labirent testi gerçekleştirildi. Ayrıca, in vivo görüntüleme (IVIS), indüktif eşleşmiş plazma spektrometresi (ICP-MS) ve elektron mikroskopi yöntemleri kullanılarak ANP'lerin beyindeki varlıkları tespit edildi. Aynı zamanda deneylerin sonunda hayvanların hemogram analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disease that affects more than 65 million people worldwide. Absence epilepsy is seen in children and adolescents. The blood-brain barrier (BBB) constituted by the endothelial cells of the brain microvessels limits the passage of circulatory substances into the brain parenchyma. In this study, adult WAG/ Rij rats were used to show the effects on seizures of lacosamide (LCM) associated with gold nanoparticle (GNP). To see the long-term effects of GNP on seizures, EEG recordings were obtained by electrodes placed in the right and left hippocampus, and an Elevated Plus Maze (EPM) test was performed. The presence of GNPs in the brain was determined by using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) and electron microscopy. At the same time, hemogram analysis of the animals were performed at the end of the experiments.