Serum örneklerinde anti-toxoplasma gondii antikor titrelerinin sıcaklık ve zamana bağlı değişimi
Temperature and time dependent variations in anti-toxoplasma gondii antibody titrations in serum samples
  1. Tez No: 560222
  2. Yazar: EMİNE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET KİLİMCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Toxoplasma gondii ile enfekte hastalardan alınan serum örneklerinde anti-T. gondii antikor titrelerinin sıcaklık ve zamana bağlı değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Parazitoloji Polikliniğimize başvuran T. gondii ile enfekte 18 yaş ve üstü gebe veya gebe olmayan beş gönüllü kadının beş farklı koşulda (oda, kargo paketi, buzdolabı, derin dondurucu, etüv) saklanan serum örneklerinde anti-T. gondii IgG antikor düzeyleri ELFA (Enzyme Linked Fluorescent Assay) testi ile çalışılmıştır. Bulgular: T. gondii ile enfekte beş gönüllü kadının oda sıcaklığı (20/25°C), kargo paketi (+4/+8°C), buzdolabı (+4°C), derin dondurucu (-16/-20°C) ve etüvde (+37°C) saklanan serum örnekleri 0, 24, 48. ve 72. saatlerde ELFA testi ile çalışıldığında anti-T. gondii IgG antikor titrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlar: T. gondii ile enfekte hastalardan alınan serum örneklerinin, laboratuvara çalışılmak üzere 72 saate kadar farklı ortam sıcaklıklarında farklı sürelerde ulaştırılması durumlarında elde edilecek test sonuçlarının klinik olarak anlamlı düzeyde etkilenmediği saptanmıştır. Dolayısıyla, 72 saate kadar eldeki serum örneğiyle testin çalışılmasının yeterli olduğu, serum örneklerinin uygun koşullarda muhafaza edilmediği gerekçesiyle hastaların tekrar polikliniğimize davet edilerek invazif bir girişim olan kan örneği alınmasına gerek olmadığı sonucuna varılmıştır. Hasta sayısın arttırılması ve serum örneklerinin 72 saatten daha uzun süre saklanarak değerlendirilmesi ile daha geniş kapsamlı araştırma verilerine ulaşılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the temperature and time dependent changes of anti-Toxoplasma gondii antibody titers in serum samples taken from T. gondii infected female patients for routine control in Parasitology Polyclinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. Material and Methods: In May 2017-February 2018, five serum samples (which were stored at different time periods and conditions) of pregnant or non-pregnant women aged 18 years and over who were infected with T. gondii and had applied to our Parasitology Department of Hafsa Sultan Hospital, Manisa Celal Bayar University, had been investigated for anti-T. gondii IgG antibody levels by ELFA (Enzyme Linked Fluorescent Assay). Results: Serum samples of five volunteer women infected with T. gondii which were stored at room temperature (20/25°C), cargo package (+4/+8°C), refrigerator (+4°C), deep freeze (-16/-20°C) and incubator (+37°C) were tested at 0, 24, 48. and 72 hours with the ELFA test. There was no statistically significant difference in anti-T. gondii IgG antibody titers (p> 0.05). Conclusion: It was found that the test results obtained from patients infected with T. gondii in different times and conditions of up to 72. hours were not affected clinically significantly. Therefore, it was concluded that the study of the test with a serum sample of up to 72 hours was sufficient, and it was not necessary to invite the patients to the clinic to repeat blood sampling. It has been concluded that more comprehensive data can be obtained by increasing the number of patients and keeping serum samples for longer than 72 hours.