Erken doğum tehdidinde hemşirelik bakımının stres, prenatal uyum, kontraksiyon, kortizol ve doğum haftasına etkisi
The effect of nursing care on stress, prenatal adaptation, contraction, cortisol and birth week in threat of preterm birth
  1. Tez No: 560293
  2. Yazar: HÜLYA ÖZBERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİYE METE, DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Erken doğum tehdidinde hemşirelik bakımının stres, prenatal uyum, kontraksiyon, kortizol ve doğum haftasına etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşama, erken doğum tehdidi tanısı ile klinikte yatan kadınların deneyim, duygu ve düşüncelerinin belirlenmesidir. Toplam 12 kişi ile görüşülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır ve içerik analizi ile değerlendirilmiştir. İkinci aşama, pre-post ve kontrol gruplu, tek kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, girişim (n=33) ve kontrol grubu (n=33) olmak üzere toplam 66 erken doğum tehdidi sürecinde olan kadın ile yürütülmüştür. Girişim grubuna gevşeme odaklı hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Veriler girişim öncesinde, erken doğum tehdidi sürecinde ve doğum sonrasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Çok Yönlü Varyans Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bonferroni Düzeltmeli Bağımlı Gruplarda T-Testi, Bağımsız Gruplarda T-Testi, Bağımlı Gruplarda T-Testi, Kovaryans Analizi (Ancova), Kaplan Meier Sağ Kalım Analizi-Logrank Testi ve Yapısal Eşitlik Modeli-Yol Analizi kullanılmıştır. Bulgular: İlk aşama, beş ana tema belirlenmiştir: Erken doğum tehdidinin anlamı, erken doğum tehdidinin nedenleri, erken doğum tehdidinden kaynaklanan sorunlar, baş etme ve beklentiler/önerilerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine stress, prenatal adaptation, contraction, cortisol and birth week of effect of nursing care in threat of preterm birth. Method: The study was carried out in two stages. The first stage, determine the experience, feelings and thoughts of the women who are diagnosed with threatened preterm birth in the clinic. A total of 12 individuals were interviewed. The data were collected by semi-structured interview form and evaluated by content analysis. In the second stage, the research was a pre-post single-blind randomized controlled trial. The study was conducted with a total of 66 women in threat of preterm birth process; 33 in the intervention group and 33 in the control group. The intervention group was provided with relaxation oriented based nursing care. The data were collected before the intervention, in threat of preterm birth process and after the birth. In the evaluation of the data; MANOVA, One-Way ANOVA, Bonferroni Adjusted Paired T Test, İndependent Sample T Test, Dependent Sample T Test, Covariance Analysis (Ancova), Kaplan Meier Survival Analysis-Logrank Test and Structural Equation Model-Path Analysis were used. Results: The first stage, five main themes were identified: meaning of the threatened preterm birth, causes of the threatened preterm birth, problems caused by threatened preterm birth, coping and expectations and suggestions.