Rosiglatazonun minimal rezidüel hastalık modelinde nöronal kök hücre diferansiasyonu üzerine etkisi
The effect of rosi̇glatazone on di̇fferanti̇aton of neural stem cells in minimal residual disease model of neuroblastoma
- Tez No: 560300
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nöroblastom (NB) nöral krestten köken alan embriyonik bir tümördür.Klinik remisyon elde edilen ileri evre hastalıkta en büyük sorun minimal rezidüel hastalığın (MRH) varlığıdır. Peroksizom proliferatör-aktive edici reseptör nükleer transkripsiyon faktörü olup hücre çoğalması ve diferansiasyonu regüle etmektedir.Rosiglatazon (RZG) peroksizom proliferatör- aktive edici reseptör agonisti antidiyabetik bir ajandır. Bu çalışmada amacımız; Nöroblastom Minimal rezidüel hastalık hücre modeli oluşturmak ve rosiglatozonun (RZG) minimal rezidüel hastalık modelinde (MRH) nöronal kök hücre diferansiasyonu üzerinde etkili olup olmadığının belirlenmesiydi. Çalışmada N-Myc pozitif KELLY ve N-Myc negatif hücre hattı SH-SY5Y kullanılmıştır.Hücrelerin canlılıkları WST-1 ile analiz edilerek IC50 dozları belirlendi.NB hücrelerine tekrarlı sisplatin (CDDP) uygulamaları ile arta kalan hücrelere dayalı MRH modeli oluşturuldu.PHOX2B gen ekspresyonunun 2 kat ve daha fazla artış/azalışı hücrelerin MRH modelinin oluşmasının bir göstergesi olarak kullanıldı.PHOX2B gen ekspresyonu RT-PCR yöntemi ile belirlendi.MRH modeli oluşturulan NB hücrelerinde CDDP ve RZG hücre canlılığı,apoptoz,nöronal kök hücre farklılaşması ile ilişkili S-100,Oct-3,Nestin,Sox2 ve CD133 protein ekspresyonları aracılığı ile farklılaşma üzerine etkisi değerlendirildi. Bulguların,SPSS22 programında non-parametrik Mann-Whitney-U testi ile istatistik analizi yapılmıştır.p
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma (NB) is an embryonic tumor originating from the neural crest. The most important problem in advanced stage disease with clinical remission is the presence of minimal residual disease (MRD).Peroxisome proliferator-activating receptor is a nuclear transcription factor that regulates cell proliferation and differentiation.Rosiglatazone (RZG) peroxisome proliferator-activating receptor agonist is an antidiabetic agent. The aim of this study was to establish the MRD model and the determine whether rosiglatazone has any effect on the differantiation of neuronal stem cell in minimal residual disease model. In this study N-Myc positive KELLY and N-Myc negative SH-SY5Y cell lines were used. By analysing the viability of the cells WST-1 and IC50 doses were determined.NB cells were generated by MRH model based on residual cells with repeated cisplatin (CDDP) tretmeants.A 2-fold or greater increase/decrease in PHOX2B gene expression was used as an indicator that the cells reached the minimal residual disease model.PHOX2B gene expression was determined by RT-PCR method.The effects of cisplatin (CDDP) and RZG cell viability, apoptosis and neuronal stem cell differentiation of neuroblastoma cells in the MRD model were investigated by using S-100, Oct-3, Nestin, Sox2 and CD133 protein expression.The statistical analysis was performed using the non-parametric Mann-Whitney-U test in the SPSS22 program.