Dünyada varlık fonu yönetimi ve uygulamaları
Management and applications of wealth fund in the world
- Tez No: 560301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ulusal Varlık Fonları hem yurtiçi hem de yurt dışında finansal yatırım yapan, devletlerin sahip olduğu veya doğrudan kontrol ettiği fonlardır. Bugün dünyada birçok farklı ülkede toplamda 81 varlık fonu vardır ve bu fonların toplam büyüklüğü Şubat 2019 verilerine göre 8,1 trilyon dolara ulaşmaktadır. Bu rakam son bir yılda yaklaşık %13'lük bir büyüme göstermiştir. Varlık fonları genellikle ödemeler dengesi fazlalarından, resmi döviz işlemlerinden, özelleştirme gelirlerinden, mali fazlalıklardan ve emtia ihracatından elde edilen gelirlerden kurulmuştur. Fonların gelirlerini ağırlıklı olarak doğal kaynak gelirleri olan ülkelerin bütçe fazlası fonları oluşturmaktadır. Ancak 19 Ağustos 2016 tarihinde 50 milyon TL'lik başlangıç sermayesi ile kurulan ve şu an değeri 40 milyar dolara ulaşan Türkiye Varlık Fonu için bu genelleme doğru değildir. Çünkü Türkiye'nin doğal kaynak geliri ya da bütçe fazlası bulunmamaktadır. Bundan dolayı Türkiye Varlık Fonu çok fazla dikkat çekmiş ve birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Bu tezin amacı Ulusal Varlık Fonlarının dünyadaki modelleri ele alınarak ülke ekonomilerine olası etkilerini Türkiye Varlık Fonu bakımından incelemek ve Türkiye Varlık Fonunun kurulduktan sonra oluşabilecek etkilerini swot analiziyle değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Sovereign Wealth Fund which makes financial investment both domestic and abroad, are funds owned or controlled directly by States. Today, there are a total of 81 asset funds in many different countries in the world and the total size of these funds reaches 8,1 trillion dollars compared to 2019 Şubat figures. This figure has grown approximate %13 in the recent year. Wealth Funds are commonly established from surplus balance of payments surpluses, official foreign currency operations, the proceeds of privatizations, fiscal surpluses and commodity exports revenues. İncome of Funds are mainly budgetary surplus funds of countries with natural resource revenues. However, established with initial capital of 50 million dollars on August 19,2016 and is currently worth 40 billion dollars Turkey Wealth Fund is not true this generelazation. Because there isn't natural resource income or budget surplus of Turkey. Therefore, Turkey Wealth Funds attracted a lot of attention and has been exposed to a lot of criticism. The aim of this thesis, by taking models of Sovereign Wealth Fund in the world is to examine potential effects on country economies in terms of Turkey Wealth Fund and the effects that may occur after the establishment of Turkey's Welfare Fund is to evaluate the SWOT analysis.