The effect of metacognitive listening strategy instruction on EFL learners' listening comprehension and awareness levels and the role of ted talks as a listening resource on students' perceptions
Üstbilişsel dinleme stratejisi eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dinleme becerileri ve farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisi ve ted talk materyallerinin dinleme kaynağı olarak öğrencilerin algısındaki rolü
  1. Tez No: 560339
  2. Yazar: EZGİ TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP BANU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karma yöntemli bu çalışma üstbilişsel dinleme eğitiminin öğrencilerin dinlediğini anlama ve dinleme farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Ayrıca öğrencilerin aldıkları eğitim (müfredatın bir parçası haline getirilip getirilmemesi gerektiği) ve kullanılan Ted-Talk videoları ile ilgili tutumlarını öğrenmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, dört araştırma sorusu oluşturulmuştur: 1) Üstbilişsel dinleme stratejisi eğitimi İngilizceyi yabancı dil öğrenen Türk öğrencilerin dinleme performanslarını iyileştirmekte midir? 2) Üstbilişsel dinleme stratejisi eğitimi İngilizceyi yabancı dil öğrenen Türk öğrencilerin üstbilişsel dinleme farkındalıklarını arttırmakta mıdır? 3) İngilizceyi yabancı dil öğrenen Türk öğrencilerin, Ted-Talk videolarının üstbilişsel dinleme stratejisi eğitim materyali olarak kullanılması ile ilgili tutumları nedir? 4) İngilizceyi yabancı dil öğrenen Türk öğrencilerin, üstbilişsel dinleme stratejisi eğitimi ile ilgili algıları nedir? Bu araştırma sorularını cevaplamak amacıyla, çalışma Turizm İşletmeciliği Bölümü birinci sınıf, alt-orta seviyedeki 30 öğrenci (13 erkek, 17 kız) üzerinde uygulanmıştır. Veriler ön ve son test olarak kullanılan Üstbilişsel Dinleme Farkındalık Anketi, aynı şekilde ön ve son test olarak kullanılan ve iki bölüm ve toplamda 20 sorudan oluşan bir dinleme testi ve son olarak çalışma sonunda yapılan yarı yapılandırılmış bir görüşme ile toplanmıştır. Veriler hem nicel, hem de nitel özellikte olduğu için, analiz iki farklı şekilde yapılmıştır. Nicel veri SPSS programı ile analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analizine tabii tutulmuştur. Sonuçlar üstbilişsel dinleme eğitiminin öğrencilerin dinleme performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir. Aynı zamanda, öğrencilerin genel anlamda üstbilişsel farkındalıklarının arttığı gözlemlenirken, en önemli artışın yönlendirilmiş dikkat ve problem çözme stratejilerinde meydana geldiği görülmüştür. Nitel analiz sonucunda, öğrencilerin Ted-Talk videolarını salt dinleme materyallerine nazaran daha yardımcı bulduklarını göstermiştir. Bunların yanı sıra, katılımcılar üstbilişsel dinleme eğitimine karşı olumlu bir tavır göstermiş ve bu eğitimin, öğrencilere dinleme problemlerini yenmeleri konusunda yardımcı olması için müfredatın bir parçası olması gerektiğini düşünmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
This mixed-method study explored the effect of metacognitive listening instruction on students' listening comprehension and metacognitive awareness of listening. It was also intended to find out students' attitudes towards the instruction (whether it should be a part of the curriculum) and Ted-Talk videos as instruction materials. In this regard, four research questions were formed: 1) Does metacognitive listening instruction improve Turkish EFL university students' listening performance? 2) Does metacognitive listening instruction increase Turkish EFL university students' metacognitive awareness of listening? 3) What are the attitudes of Turkish EFL university students' towards the use of Ted-Talk videos as metacognitive listening instruction materials? 4) What are Turkish EFL university students' perceptions of metacognitive listening instruction? To answer the research questions, the study was implemented on 30 pre-intermediate level (13 Male, 17 Female) freshmen students studying Tourism Management. The data was collected by Metacognitive Awareness Listening Questionnaire (MALQ) that was applied as a pre- and post-test, a listening test consisting of two parts (Part A and B) that had 20 questions, which was also applied as pre- and post-tests, and finally a semi-structured interview that was conducted at the end of the study. As the data are of both quantitative and qualitative quality, the analysis was carried out in two different ways. The quantitative data was analyzed by SPSS program (SPSS Statistics for Windows, Version 21.0.) while the qualitative data was subjected to content analysis. The findings showed that metacognitive listening instruction improved students' listening performance significantly. It was also found that students' metacognitive awareness was increased on the whole, while the most of significant increase occurred in directed attention and problem-solving strategies. The analysis of the qualitative data showed that students found Ted-Talk Videos more helpful compared to audios only. Besides, participants had a positive attitude for the metacognitive listening instruction and thought that it should be a part of the curriculum to assist students overcome their listening problems.