Bir ruh sağlığı ve sinir hastalıkları hastanesi'nde çalışanlarda iş doyumu ve tükenmişlik arasındaki ilişki
Relationship between job satisfaction and exhaustion in mental health and neuroscience hospitals
- Tez No: 560340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İş doyumu, kişilerin işine karşı olan tutumunu, iş yaşamında edindiği maddi ve manevi doyumu ifade eder. Tükenmişlik ise sıklıkla işi gereği insanlarla birebir iletişim içinde olan kişilerde ortaya çıkan bir durumdur. Duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı olmak üzere üç boyutta incelenmektedir. İş yaşamında çalışanların, kişisel özellikleri, çalıştıkları ortam koşulları, karşılaştıkları yoğun stres, kişinin işini yapmaktan aldığı hazzı azaltırken, tükenmişliğini arttıran faktörlerdir. Tükenmişliğin yaşanmadığı, iş doyumu ve motivasyonu yüksek olan çalışanların olduğu bir çalışma ortamında şüphesiz ki sunulan hizmetin kalitesi ve verimliliği de artacaktır. Bu çalışma, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde çalışan sağlık personellerinin iş doyumları ve tükenmişlikleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymak amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır. Uygulamanın birinci bölümünde iş doyumu kavramı, bölüm ikide tükenmişlik kavramı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırma uygulamasına ve araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Tezde kullanılan ölçekler; Minnesota İş Doyum ve Maslach Ölçeği' dir. Demografik özelliklerle birlikte toplamda 42 soruluk anket, 244 sağlık personeline birebir ve gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Araştırmadan edilen veriler SPSS 22.00 programına işlenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre duygusal tükenmişlik hemşirelerde, Duyarsızlaşma ve Tükenmişliğin doktorlarda, İçsel Doyum ise Psikologlar da en yüksek olarak saptanmıştır. Analizin verileri doğrultusunda araştırmanın sonuçları tartışılmış ve yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction refers to individuals' attitude towards their work and their material and moral satisfaction in business life. Burnout, on the other hand, is a condition that occurs frequently in people who are in one-to-one communication with people due to their job. Emotional exhaustion, depersonalization and personal success are examined in three dimensions. Personal characteristics of the employees in the business life, the conditions of the environment they work, the intense stress they encounter are factors that increase the burnout while decreasing the pleasure one gets from doing his / her job. In a work environment where burnout is not experienced and employees with high job satisfaction and motivation are high, the quality and efficiency of the service provided will undoubtedly increase. This study was planned and applied to reveal the relationship between job satisfaction and burnout of health personnel working in Bakırköy Mental Health and Neurological Diseases Hospital. In the first part of the application, the concept of job satisfaction and in part two the concept of burnout are discussed. In the third section, the research application and the findings of the research are given. Scales used in the thesis; Minnesota Job Satisfaction and Maslach Scale. In addition to demographic characteristics, a total of 42 questionnaires were administered to 244 health personnel on a one-to-one basis and on a voluntary basis. The data obtained from the research were processed to SPSS 22.00 program and the results were evaluated. According to the results of the analysis, emotional burnout was found highest in nurses, Depersonalization and Burnout in doctors, and Internal Satisfaction in Psychologists. In line with the data of the analysis, the results of the research were discussed and suggestions were made to the managers.