Mobbing ve örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkiler: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Relationships between mobbing and organizational alienation: A research in the banking sector
  1. Tez No: 560348
  2. Yazar: DUYGU GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARABAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz bankacılık sektöründe seçenek ve alternatiflerin artmasıyla beraber kurumların arasında rekabet kavramı oluşmuş ve işin kaynağı olan çalışanlar önemli bir hale gelmiştir. İş hayatında başarılı olma isteği, kariyer hedefleri ve bunun beraberinde getirdiği maddi imkânlar ve topluma kendini kabul ettirme düşüncesi, rekabetin boyutunu arttırmıştır. Bu rekabetin çalışanlar üzerinde oluşturduğu baskı ile bireyler kendilerini iyi hissetmemekte ve birlikte çalıştıkları iş arkadaşlarına karşı farklı davranışlar sergilemektedirler. Son yıllarda ülkemizde de sıkça rastlanmaya başlamış bir olgu olan mobbing kavramı, çalışan sağlığı ve psikolojisini olumsuz etkilemiş ve bunun etkileri de kuruma olumsuz olarak yansımıştır. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe uygulanan mobbing davranışının incelenerek, örgüt içindeki örgütsel yabancılaşma ile ilgilisi olup olmadığı araştırılmıştır. Ölçme aracı olarak, daha önceden bu konular ile ilgili yapılmış olan araştırmalarda kullanılan anketlerden faydalanılmıştır. Elde edilen tüm veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing options and alternatives in the banking sector have formed competition among institutions and the employees who are the source of the work have become important. The desire to be successful in business life, career goals and the financial opportunities that it brings with it and the idea of accepting itself to society have increased the size of the competition. Because of the pressure of this competition on employees, individuals do not feel well and exhibit different behaviors towards colleagues. The concept of mobbing, a phenomenon that has been frequently encountered in our country in recent years, has adversely affected employee health and psychology and its effects have been negatively reflected in the organization. This study aimed to investigate the mobbing behavior in the banking sector and to investigate whether it is related to organizational alienation within the organization. The surveys were used as surveying tools which were used in researches related to these subjects. Data were analyzed with SPSS 22.0 program.