Diyabetik ratlarda ardıç (juniperus communis Lh) yağının antidiyabetik etkisinin histopatolojik immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak araştırılması
Histopathological, immunohistochemical and biochemical investigation of antidiabetic effect of juniper (juniperus communis l.) oil in diabetic rats
  1. Tez No: 560349
  2. Yazar: GEVEZ BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sunulan bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile oluşturulan diyabetik rat modelinde ardıç (Juniper berry; JB) yağının antidiyabetik etkisi histopatolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak araştırıldı. Bu amaçla, 40 adet erkek Wistar albino rat rastgele seçilerek; kontrol, diyabetes mellitus (DM), DM + akarboz, DM + ardıç yağı ve ardıç yağı olmak üzere beş gruba ayrıldı. Deneysel diyabet, tek dozluk (55 mg/kg, periton içi [i.p]) STZ enjeksiyonu ile oluşturuldu. DM + ardıç ve ardıç grubu ratların yemlerine 50 ml/kg ardıç yağı katılarak verildi. 28 günlük deneme süresi sonunda ratlar sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Alınan doku örnekleri Hematoksilen & Eozinle (H & E) ile boyanarak histopatolojik inceleme yapıldı. İmmunohistokimyasal olarak pankreas dokusunda insülin immun-ekspresyonu çalışıldı. Serumda ise ALT, AST, ALP, LDH, total kolesterol, trigliserit, kreatinin ve üre düzeyleri araştırıldı. Histopatolojik olarak DM grubu ratların karaciğer dokusunda hepatositlerde dejenerasyon, böbreklerde tubulus hücrelerinde dejenerasyon ve nekroz, glomerular yapıda bozulma ve pankreas dokusunda langerhans adacıklarının belirgin hücre kaybı sonucu normal görünümlerinin bozulduğu gözlendi. Bu histopatolojik değişikliklerin DM + ardıç grubunda önemli derecede azaldığı tespit edildi. İmmunohistokimyasal olarak Beta (β) hücrelerde STZ'nin neden olduğu dejeneratif değişiklikler sonucu DM grubunda insülin immünoreaktif hücre sayısında azalma tespit edildi. Ardıç yağı ile tedavi sonucu immünoreaktif β hücrelerin sayısında önemli ölçüde artış belirlendi. Biyokimyasal sonuçlar, ardıç yağı tedavisi sonucu ALT, AST, üre ve kreatinin değerlerinde önemli iyileşme sağlandığını gösterirken, kan glikoz düzeyinde önemli düşüş belirlendi. Bu sonuçlar, ardıç yağının ratlarda STZ ile oluşturulan diyabete karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In this study, antidiabetic effect of juniper (Juniper berry; JB) oil in streptozotocin (STZ) induced diabetic rat model was investigated histopathologically, immunohistochemically and biochemically. For this purpose, 40 male Wistar albino rats were divided into five group, namely, control, diabetes mellitus (DM), DM + acarbose, DM + JB and JB groups. Experimental diabetes was established by injecting the rats with a single dose (55 mg/kg) of STZ intraperitoneally. The rats in the DM + JB and JB groups received 50 ml JB oil/kg diet. After 28 days, the rats were sacrificed and blood and tissue samples were obtained. Tissue samples were stained with Hematoxylin & Eosin (H&E) and histopathological examination was performed. Immunohistochemically, insulin immuno-expression was studied in pancreatic tissue. ALT, AST, ALP, LDH, total cholesterol, triglyceride, creatinine, and urea levels were investigated in serum. Histopathologically, degeneration of hepatocytes in liver, degeneration and necrosis of tubular cells and deterioration of glomerular structure in kidneys were seen in DM group rats. The normal appearance of islets of the langerhans were impaired as a result of significant cell loss. These histopathological changes were significantly reduced in DM + JB group. Immunohistochemically, there was a decrease in the number of insulin immunoreactive cells in the DM group due to the STZ-induced degenerative changes in beta (β) cells. A significant increase in the number of immunoreactive β cells was determined by treatment with JB oil. Biochemical results showed significant improvement in ALT, AST, urea and creatinine levels as a result of JB oil treatment, while significant decrease in blood glucose level was determined. These results indicate that JB oil has protective effect against STZ-induced diabetes in rats.